‘200 bin öğrenci EBA’ya giremedi’

Diyarbakır Eğitim İzleme Kurulu birleşenleri, hazırladığı "Eğitimde Sorun ve Çözümlerine İlişkin Rapor"u Eğitim Sen 1 Nolu Şube’de açıkladı. Toplantıda konuşan Eğitim Sen 1 No’lu Şube EşbaşkanıSadrettin Kaya, gerekli tedbirler alınmazsa bir nesli kaybetmekle yüz yüze olduklarını uyarısında bulundu.

Diyarbakır genelinde, Eylül 2020 itibariyle bin 677 okul ve kurumda, 492 bin 975 öğrenci olduğunu kaydeden Kaya, okulların sınıf mevcutları arasında ortaokullarda okul türleri arasında ciddi bir fark olduğuna dikkati çekti. Kaya, “Bu yıl 8’inci sınıfı bitiren 47 bin 228 öğrenciden 4 bin kişi liselere kayıt yaptırmamıştır. Bunlar ya işyerlerinde çok düşük ücretle çalışmakta ya da açık öğretime devam etmektedirler” diye belirtti.

“200 bin öğrenci EBA’ya giremedi”

 Uzaktan eğitimle beraber EBA’ya giriş yapabilen öğrenci sayısının oldukça düşük olduğuna değinen Kaya, 1 Nisan 2020 verilerine göre Kayapınar ilçesinde ekonomik koşulları görece iyi olan öğrencilerin yüzde 14,2’sinin EBA’ya erişim sağladığını, kırsala gittikçe bu oranın düştüğünü kaydetti. Sur ilçesindeki 25 bin 32 öğrencinin sadece yüzde 2,5’i, Mayıs 2020 itibariyle Kayapınar’da yüzde 34,58; Yenişehir’de yüzde 23,14; Lice’de yüzde 4,19; Eğil’de ise yüzde 4,48 öğrencinin EBA’ya giriş yaptığını kaydetti. Mart-Haziran aylarındaysa Diyarbakır’da öğrencilerin bir saniye bile EBA’ya giriş yapamadığına dikkati çeken Kaya, il genelinde toplam sayının 200 bine yakın oluğunu söyledi.

Mart-16 Kasım 2020 tarihleri arasında topladıkları verilere göre, 664 okulla görüşüldüğünü belirten Kaya, 352 öğretmen, 236 öğrenci ile 191 İşyeriyle olan görüşmelerin sonucundaysa 55 memurun Kovid-19’a yakalandığını aktardı. Anayasal bir hak olan eğitim hakkının kullanılamaz hale geldiğini belirten Kaya, “Diyarbakır’da anadil sorunu eğitime erişimi ciddi olarak olumsuz etkilemektedir. Gerekli tedbirler alınmazsa bir nesli kaybetmekle yüz yüzeyiz” ifadelerini kullandı.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) de, "Öğretmenlerin Ekonomik ve Mesleki Sorunlarına Bakışı" adlı anket çalışmasının sonuçlarını açıkladı.  Ankete, 4 bin 565 öğretmen katıldı.

Katılımcı öğretmenlere, “Aldığınız maaşın yaptığınız işin karşılığı olduğunu düşünüyor musunuz?” sorusu yöneltildi. Buna göre “hiç karşılamıyor” diyenlerin oranı yüzde 59,6'da kalırken, “Kısmen karşılıyor" diyenlerin oranı ise yüzde 38,3 olarak belirlendi.

 Katılımcılara yöneltilen bir diğer soru ise, “Ekonomik koşulları daha iyi olan bir iş teklifi alsanız, öğretmenlik mesleğini bırakmayı düşünür müydünüz?” sorusu oldu. Öğretmenlerin yüzde 70’i ekonomik koşulları daha iyi olan bir iş teklifi aldığında mesleğini bırakabileceği yönünde görüş bildirdi.

 Kendinizi güvende hissediyor musunuz?

 Ankette dikkat çeken sorularından biri ise, “İşyerinde kendinizi güvende hissediyor musunuz?” sorusu oldu.  Katılımcı öğretmenlerin yüzde 70’i (3194 kişi) işyerinde kendini güven hissetmediğini söyledi. “Pandemi koşullarında yüz yüze eğitime başlanması için okulunuzda yeterli hijyen koşullarının sağlandığını düşünüyor musunuz?" sorusuna ise katılımcıların yüzde 70’den fazlası (3219 kişi) “Hayır” cevabını verdi. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol