‘2021’de çok önemli projeleri hayata geçireceğiz’

DİYARBAKIR - 2020 yılının değerlendirmesini yapan Diyarbakır Merkez Bağlar İlçe Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, uzun yılların ihmali olan kronik sorunları çözüme kavuşturarak kırsaldan ilçe merkezine kadar birçok önemli hizmeti kazandırdıklarını söyledi.

Bağlar’ın hayali olan Kentsel Dönüşüm Projesi’nin bu yıl içinde uygulanmaya başlayacağını belirten Beyoğlu,”Bağlar’ımızın iki yüzü var. Eski Bağlar dediğimiz 275 bin nüfuslu bölgede çok ciddi bir çarpık kentleşme sorunu olduğu malum. En büyük hayalimiz bu alanda kentsel dönüşümü gerçekleştirmektir. Göreve başladıktan sonra ilk işimiz bu alan oldu. Çevre Ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum ile  görüşerek sorunun ciddiyetini kendilerine arz ettik. Sayın bakanımızın talimatı üzerine Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı Alt Yapı Hizmetleri Ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdürümüz uzman bir ekiple kentimize gelerek incelemelerde bulundu. Bağlar’ımızın ambulans ve itfaiye giremeyen sokaklarında beraber durum tespiti yaptık. Hazırladığımız  rapor bakanlığımız tarafından kabul edildi ve Cumhurbaşkanımız Sayın  Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanarak resmiyet kazandı. Yerinde Dönüşüm modeli ile uygulanacak olan projede hiçbir vatandaşımız mağdur edilmeyecek, yerinden çıkmaya zorlanmayacak. Şu an bakanlık heyetlerinin sahada tespit çalışmaları devam ediyor. Ardında fiyatlar netlik kazanacak ve inşallah Temmuz ayında ilk kazma vurulacak. Kaynartepe Mahallemizde 53 bin m2’lik alanda uygulanacak ilk etap çalışmalarının ardında diğer mahallelerimizde de bu proje uygulanacak. Bağlar’ımız bu olumsuz görüntüden kurtularak modern bir bölge haline gelecek” diye konuştu.

“İlçemizin alt ve üst yapısını yeniledik”

Vatandaşlar için riskler oluşturan metruk yapıları yıktıklarını dile getiren Beyoğlu, ilçenin alt  ve üst yapısını da yenilediklerini hatırlattı. Beyoğlu, şöyle devam etti:

“Eski Bağlar diye tabir ettiğimiz bölgede zamanla sahipsizliğe terk edilen ve yıkılma tehlikesi geçiren, kötü alışkanlıkların tuzağına düşmüş gençlerin mesken tuttuğu metruk yapılar fazla. Vatandaşlarımızdan bu konuda haklı olarak çok şikayet geliyor. Ciddi risk oluşturan bu yapılar için yıkım kararı alarak çalışmaları hızlandırdık. Bir buçuk yılda 350 metruk yapıyı yıkarak buraları temizledik.

Bir yandan gönül belediyeciliği ve sosyal belediyeciliği esas alırken diğer yandan da kısa ve uzun vadeli planlarla projelerimizi hayata geçirmeye gayret ediyoruz.Karayolları Genel Müdürlüğü’nün başka bir kentte yapmayı planladığı 60 milyon TL’lik kaldırım, yol ve asfalt hizmetini, yürüttüğümüz çalışmalar neticesinde Bağlar’ımıza kazandırdık. Diyarbakır’ın hem şehir içi hem şehirlerarası bağlantı ulaşımını sağlayan bu caddemiz modern bir görüntüye kavuşmuş oldu.”

 “Çok amaçlı spor tesisinin temelini attık”

Gençliğe ve spora yönelik projeleri hayata geçirdiklerini anlatan Başkan Beyoğlu, bu amaçla büyük bir tesisinin inşasına başladıklarının altını çizdi. Beyoğlu, “30 bin m2’lik alanı kapsayan çok amaçlı spor tesisi için çalışmalarımız devam ediyor. Tesisimizin temelini attık ve en kısa zamanda inşallah hizmete hazır hale gelecek.

“Ücretsiz eğitim merkezi ile örnek olduk”

Eğitim çalışmalarına tam destek vererek bu konuda örnek bir belediye haline geldiklerini kaydeden Beyoğlu, “Eğitime ve eğitimin sağlıklı koşullarda yapılmasına büyük önem veriyoruz. Kütüphanemizi modern teknolojik imkanlarla tam teşekküllü eğitim merkezine çevirerek maddi imkanı olmayan çocukların hizmetine sunduk. Geçen yıl burada TYT-AYT kurslarına katılan öğrenciler üniversite sınavlarında yüzde 74 gibi önemli bir başarı sağladı. Bu yıl da 300’e yakın öğrenci kayıt yaptı ancak pandemi nedeniyle ara vermek zorunda kaldık. İnşallah hastalığın seyrinin düşmesiyle devam edeceğiz. Buraya gelen öğrencilerin ayrıca kitap ve kırtasiye dahil tüm ihtiyaçlarını biz karşılıyoruz. Bununla beraber bir çok okulumuzun çevre düzenlemesini yaparak fiziki eksiklerini giderdik. Okullarımızı eğitim için sağlıklı hale getirdik.6 binden fazla ihtiyaç sahibi öğrenciye giyim, kitap ve kırtasiye gibi destekler sağladık” ifadelerini kullandı.

“Sıfır atık belgesi kazanan ilk belediye olduk”

Çevreci bir belediye misyonu ile hareket ettiklerine dikkat çeken Başkan Beyoğlu, bunu destekleyen çok önemli projeleri hayata geçirdiklerini kaydetti. Beyoğlu, “Temizlik sorununu çözmek amacıyla belediyemizin temizlik hizmetlerinde kullanılmak üzere 90 yeni ve modern temizlik aracı satın alarak araç filomuza dahil ettik. Tüm çalışmalarımızda doğayı korumaya, çevre bilincini geliştirmeye önem veriyoruz. Bu hassasiyetin sonucu olarak Çevre Ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından “Sıfık Atık Belgesi” almaya hak kazanan belediye olmanın gururunu yaşıyoruz. Diyarbakır’ın tarihteki önemli misyonlarından biri Gül Şehri olmasıdır. Osmanlı döneminde burada yetişen güller, kutsal topraklara kadar gönderilir ve gül suyu ile peygamber efendimizin mübarek kabri temizlenirdi. Biz de bundan esinlenerek 30’dan fazla gül çeşidinin yetiştiği Gül Bahçesi’ini oluşturduk. Önümüzdeki günlerde bunu genişleteceğiz inşallah. Yakın tarihe kadar bağ evleri ve yeşil alanları ile bilinen Bağlar’ımızın bu güzel misyonunu geri getirmek için çaba harcıyoruz. Yapmış olduğumuz tüm park projelerinde Diyarbakır’a özgü ağaçları monte etmeye özen gösteriyoruz. Bağ evi projemizi hayata geçirerek bu alanda önemli bir adım atmış olacağız inşallah. Amacımız bir yandan ilçemizi geliştirmek ve modern hale getirmek, diğer yandan da doğa ve çevre vurgusunun ağır bastığı oksijen ve nefes alanlarını artırmak.” dedi.

“Çok önemli projeleri 2021 yılında hayata geçireceğiz”

Pandemi sürecinde başarılı bir mücadele ortaya koyduklarını vurgulayan Beyoğlu, 2021 yılında ilçenin geleceğine yön verecek çok önemli projeleri hayata geçirmeye hazırlandıklarını söyledi. Beyoğlu,”Pandemi sürecinde hizmetleri aksatmadık. Tam aksine gerekli tedbirleri almak suretiyle daha fazla hizmet ettik. Pandeminin ülkemizde görülmeye başlandığı Mart ayından bu yana geçen zaman diliminde hafta sonları ve kısıtlama süreçleri dahil başta yol yapım ekiplerimiz olmak üzere tüm ekiplerimiz fedakarca çalışmalar yaptı. Tüm imkanlarımızla vatandaşlarımızın emrinde olduk. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımızın talebini karşılayarak evlerine kadar götürdük. Yürüyecek çok yolumuz ve yapacak çok hizmetlerimiz olacak. Halkımızın desteğiyle ve kurumlarla uyum içinde çalışarak Bağlar’ımızda hizmet alanında fark yaratmayı hedefliyoruz. Halkımız bu farkı görmeye başladı. Biz halkımızın sadece dualarına talibiz. Bizlerden dualarını eksik etmesinler yeter. Biz hizmet yaptıkça, aşkla ve heyecanla çalıştıkça birileri bundan rahatsız olacaktır. Biz bunlara takılıp kalmadan yolumuza kararlı adımlarla ve göreve başladığımız ilk günden daha büyük bir heyecan ve motivasyonla devam edeceğiz” diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol