22 barodan ortak açıklama

DİYARBAKIR - AİHM’in Selahattin Demirtaş kararıyla ilgili ortak açıklama yapan 22 baro, “AİHM kararlarının uygulanmamasının Konsey'den çıkarılmaya kadar giden sonuçlarının olduğu unutulmamalıdır. Karar yerine getirilerek Selahattin Demirtaş tahliye edilmelidir” dedi.

Adana, Adıyaman, Ağrı, Ankara, Batman, Bingöl, Bitlis, Bursa, Diyarbakır, Antep, Hakkari, Hatay, İstanbul, İzmir, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Şırnak, Dersim, Urfa ve Van baroları, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi’nin Halkların Demokratik Partisi (HDP) önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın “serbest bırakılması kararının” uygulanmasını istedi.

Hem hükümet hem de Demirtaş’ın avukatları tarafından Büyük Daire’ye taşınan dosya ile ilgili Büyük Daire’nin incelemesini tamamlayarak 22 Aralık’ta kararını açıkladığına belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Büyük Daire kararında özetle ‘Demirtaş’ın siyasi amaçlarla Sözleşme'ye aykırı bir şekilde tutuklandığı, Meclis içinde ve dışında yaptığı konuşmaların yargılamaya konu edilmesi nedeniyle ifade özgürlüğünün ve serbest seçim hakkının ihlal edildiği, 20 Eylül 2019 tarihli ikinci tutuklamanın da ilk tutukluluğun devamı niteliğinde ve Sözleşme'ye aykırı olduğu, serbest bırakılması gerektiği belirtilmiştir.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin çekince koymaksızın imzaladığımız 46. Maddesi’ne göre, Mahkeme'nin kararları tüm üye devletler için bağlayıcıdır. Yine Anayasa'nın 90. maddesine göre ulusal norm hiyerarşisinde Türkiye’nin taraf olduğu sözleşmelerde yer alan hükümlere üstünlük tanınmaktadır. AİHM kararlarının uygulanmamasının Konsey'den çıkarılmaya kadar giden sonuçlarının olduğu da unutulmamalıdır. Bu nedenle; Türkiye’nin uluslararası yükümlülükleri de dikkate alındığında, Anayasamızın 2. maddesinde belirtilen bir hukuk devleti olmanın gereği olarak AİHM kararı yerine getirilerek Selahattin Demirtaş, tahliye edilmelidir.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol