banner5

36 Bin Dekar Mera Alanı Kazandırıldı

Haber Celal Kuzu

Güneydoğu Ekspres - Diyarbakır’ın Merkez Sur İlçesi’ne bağlı Erimli Köyü mera alanında ‘Mera Islah ve Amenajman’ projesi kapsamında gübre dağıtım töreni düzenlendi.

Diyarbakır’da mera bitki örtüsü, toprak ve diğer doğal kaynakların geliştirilmesini sağlayarak, meralardaki ot verimini artırmak ve tarla arazileri içindeki yem bitkilerinin ekim alanlarının artırılması amacıyla Çayır Mera ve Yem Bitkileri Şubesi Müdürlüğü’nce 4 ilçe için 4 adet ‘Mera Islah ve Amenajman’ projesi hazırlanarak, Bakanlığa sunuldu. Projenin kabul edilmesiyle beraber çalışmalar başladı.

2020, 2021 ve 2022 yıllarını kapsayan üç yıllık bir proje olan ‘Mera Islah ve Amenajman’ projesi; Silvan’ın Umur Köyü’nde 789 dekar alanda olup, toplam proje maliyeti 218.611,94 TL, Bismil’in Göksu Köyü’nde 543,94 dekar alanda toplam proje maliyeti 170.420,59 TL, Sur’un Erdemli Köyü’nde 376,49 dekar alanda toplam proje maliyeti 202.555,44 TL, Ergani’nin Demirli Köyü’nde ise 750,00 dekar alanda toplam proje maliyeti 214.893,36 TL olarak palandı.

Erimli Köyü mera alanında ‘Mera Islah ve Amenajman’ projesi kapsamında, düzenlenen gübre dağıtım törenine, Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar, Çayır Mera ve Yem Bitkileri Şubesi Müdürü Oral Özgen, teknik personeller ve çitçiler katıldı.

4 projeyi uyguluyoruz

Törende konuşan Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar, “İl Müdürlüğü olarak, 1998 yılından bu yana meralarla ilgili çalışmalarımız sürmektedir. Bu kapsamda 2019 yılında verdiğimiz 4 tane mera ıslah projesi bakanlığımız tarafından uygun görüldü ve bunun uygulamasına geçtik. Ergani, Bismil, Silvan ve Sur ilçemize bağlı Erimli Köyü’nde 4 projemizin uygulamasını gerçekleştiriyoruz. Proje yaklaşık olarak 2500 dekar alana yakın bir alanı kapsamaktadır. Bu projelerin toplam bedeli 806 bin TL’dir” dedi.

36 bin dekar yeni mera

Atalar, “1992 yılından bu güne yani 2019 yılı sonuna gelinen noktada, Diyarbakır meralarda, mera alanları dışına çıkarılan alanlar ve meraya yeni ilave edilen alanların toplamı göz önünde bulundurulduğunda, yeni 36 bin dekar alan meraya kazandırılmıştır.  Bu da hayvancılıkta ihtiyaç duyulan kaba yemin önemli bir kısmını karşılayarak, hayvancılıkta girdi masrafını azaltmakta ve çiftçimizi hayvancılık yapmaya teşvik ederek, hayvancılığı önemli ölçüde geliştirmektedir. Bunun doğal sonucu olarak da hayvan varlığımız artmaktadır. Hem yetiştiricimiz, hem şehrimiz ekonomik fayda sağlamaktadır. Projemizin tamamlanmasıyla hayvancılık kayda değer bir gelişme yaşayacaktır” ifadesinde bulundu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol