banner5

Alt geçidin kapatılması ölümlü kazalara neden oluyor

Diyarbakır Bismil karayolu üzerinde bulunan Göksu Mahallesi’nde, alt geçidin kapatılması üzerine 2 kilometre uzaklıktaki meraya götürülen hayvanlar her gün ölüm tehlikesiyle yoldan geçiyor. Araçların hızla geçtiği karayolunda alt geçidin kapatıldığı 14 ay içinde 20’den fazla büyükbaş hayvanın araç çarpmaları sonucu öldüğü belirtildi.

Hayvanların karayolunda geçişi esnasında çobanlar da araçları durdurmaya çalışırken tehlikeyle karşı karşıya geliyor. Çobanlar, 30 yıldan fazladır açık olan alt geçidin her hangi bir güvenlik sorunu yaratmadığını belirterek, geçidin açılmasını istedi.

 Sürekli hayvan ölümleri yaşanıyor!

 Çoban Adil Kılınç, günde iki defa geçtikleri yolu baharın gelmesi ile birlikte 4 defa geçeceklerini belirterek, kendileri ve hayvanların yaşamının tehlikede olduğunu söyledi.

Hayvanları yolun karşısına geçirmek isterken çoğu kez ölümden döndüğünü kaydeden Kılıç, beklemek istemeyen araçların hızlı bir şekilde geçtiğini, birçok kez bu araçlardan kıl payı kurtulduğunu belirtti.

200’e yakın büyük baş hayvana çobanlık yaptığını dile getiren Kılınç, “Sabahın erken saatlerinde kalkıp hayvanları meraya götürüyoruz. Karşıdan karşıya geçmeye çalıştığımızda hayvanlar bazen yolda kaçıyor. Hatta merada otlatırken kaçıp eve gelen oluyor. Gelirken yoldan geçiyor. Karşıdan karşıya geçerken araba çarpıyor ve orada ölüyor. Kaza olduğu zaman araç sahibi ile hayvan sahipleri arasında tartışma da oluyor. Sürekli hayvan ölümleri yaşanıyor. Bahar da geldi, bu kazaların olma olasılığı daha da yüksek şimdi. O yüzden bu alt geçit açılsın bir an önce” diye konuştu. (AJANSLAR)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol