'ARTIŞIN ANA KAYNAĞI DÜĞÜNLER'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vaka sayısının arttığı illeri açıklayarak, "Artışın ana kaynağı düğünler" dedi. Bakan Koca, birinci dalganın ikinci pik noktasının yaşandığını söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Hürriyet'ten Ahmet Hakan'a Coronavirus salgınına ilişkin açıklamalarda bulundu.

İstanbul'da ciddi bir artışın olmadığını öne süren Bakan Koca, "İstanbul, şu anda daha kontrollü...Orta Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’da artış var, dikkatlerimiz bu iki bölgede. Ege’de artış yok. İzmir’de kısmi bir artış var ama durum kontrol altında" dedi.

'ANA KAYNAK DÜĞÜNLER'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vaka sayısında son dönemde en fazla artışın yaşandığı illeri de açıkladı. Koca, şunları söyledi:

"Ankara... Konya, Kayseri, Urfa, Mardin, Diyarbakır, Erzurum, Batman, Van, Ağrı da artış yaşanan illerimiz arasında... Mersin ve Manisa’da da artış var ama bu iki ilimizde durum daha kontrollü..."

"Birkaç gündür Gaziantep, Mardin, Şanlıurfa, Batman düşüşe geçti" diyen Koca, "Konya ve Diyarbakır stabil oldu, aşağı inmesini bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Vaka artışının ana kaynağının düğünler olduğun söyleyen Bakan Koca, birinci dalganın ikinci pik noktasının yaşandığını belirtti. Koca, "Bayramla birlikte hareketlilik artınca vaka sayısı da arttı. Bu artışlara özellikle düğünler, ana kaynak oldu. Düğünler, saatlerce süren bir temas ve yakınlaşma alanı... İşte bu yüzden düğünlerin kısıtlanması ve sınırlandırılması kararı aldık" dedi.

'BÖLGEDE HASTANE SIKINTISI YAŞANDI'

Mardin, Antep, Urfa ve Batman gibi illerde hastane sıkıntısı yaşandığını belirten Koca, "Ama son bir hafta içinde buralardaki sorun aşıldı. Sadece Diyarbakır’da kısmen sorun var. Bu illerimize yoğun bakım takviyesi yapıyoruz. Şu anda çok önemli bir sorun yok ama önlem almazsak sorun yaşanabilir" diye konuştu.

Bakan Koca, hastanelerdeki doluluk oranlarında hakkında şu bilgiyi verdi:

- Şu anda hastanelerdeki doluluk oranı: Yüzde 47

- Yoğun bakım doluluk oranı: Yüzde 60

- Ventilatör doluluk oranı: Yüzde 30

'ÖLÜM VE AĞIR VAKA SAYISI ARTIYOR'

Sahadaki filyasyon ekibi sayısının 10 bini geçtiğini belirten Koca, "Özellikle sorunlu illerde filyasyon ekiplerinin sayısını hızla arttırıyoruz" dedi ve ekledi:

"Şu anda Konya’da 460 ekip, Şanlıurfa’da 200 ekip, Mardin’de 111 ekip, Diyarbakır’da 370 ekip, Erzurum’da 207 ekip, İzmir’de 350 ekip, Kayseri’de 120 ekip, Van’da 128 ekip sahada."

"Ölümlerin sayısı da artıyor. Ağır vaka sayısı da artıyor. Bizim özellikle ağır vaka sayısını azaltmamız lazım. Risk burada. Mücadelemizin temel hedefi de bunu önlemeye yönelik" diyen Koca, şunları söyledi:

"Şöyle bir sistem oturtmaya çalışıyoruz: Hastanın tanısını erken dönemde koymaya çalışıyoruz. Tanı koyduktan hemen sonra hastanın durumu ne olursa olsun ilaç tedavisi başlatıyoruz. Hastayı evinde izole ediyoruz. Filyasyon ekipleri hemen temaslı taramasına başlıyor."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol