Bakliyat fiyatları el yakıyor

Temel yaşam gıdaları olan ve kış aylarının en çok tercih edileni nohut, mercimek, bulgur, fasulye, makarna ve yağ gibi ürünlerin fiyatları artıyor. Vatandaşlar, çoğu ürünün tezgâhına dahi yaklaşamıyor. Pazarlarda yüzde yüz artış ile mercimek rekor kırıyor. Sıvı yağ ise adeta cep yakıyor.

 Abdülaziz Baran (35), döviz kurlarındaki artışlardan kaynaklı ürünlerinin fiyatlarında artışlar, zamların kendi tercihleri olmadığını söyledi. Fiyat artışının müşterileri zorladığını ifade eden Baran, pazarda yaşananları şöyle özetledi:

“Müşteri gelip fiyat sorup gittiğinde ben utanıyorum. Müşteri gelip bizimle kavga ediyor, ‘siz yapıyorsunuz’ diyor. Fırsatçılar devreye giriyor, fiyatları yükseltiyor. Vatandaşta para varsa gelip alıyor yoksa da borç edinip yine almak zorunda kalıyor. Elimden gelen yardımı yapmaya çalışıyorum. Biz de aynı durumları yaşıyoruz. Eskiden paket paket alan insanlar artık kiloyla almak zorunda kalıyor. Fiyatlar geçen seneye göre çok yükseldi. Mercimeği geçen sene 5 liradan verirken, bu sene 10 liradan veriyorum. Yağ geçen sene 145 lira iken bu sene 210 lira oldu.”

Ethem Caferoğulları (30) de,  tüm ürünlerde en az yüzde 50 artış olduğunu özellikle yağ, pirinç ve mercimekteki artışın çok fazla olduğunu söyledi. Caferoğulları, “Asgari ücretle çalışan insanlar akşama kadar çalışıyor, 50-60 lira kazanıyor ama bu parayla evine bir çay bile alamıyor. İki gün çalışıp evine ancak çay alabiliyor. Fiyat yüksekliğinden kaynaklı işlerimizde büyük bir düşüş yaşanıyor. Ödemelerimizi yapamıyoruz, sattığımız ürünü yerine koyamıyoruz. Gıda sektörünün yüzde 50’si yurt dışından geliyor. Onun için dolar sektörü çok etkiliyor. Beklemekten başka çaremiz yok” dedi. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol