'Barışın Sesini Yükseltmeliyiz'

Diyarbakır’da 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla yapılan açıklamalarda, “Barışın sesini yükseltmeliyiz” mesajı verildi.

Amed Emek ve Demokrasi Platformu, 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla Diyarbakır’ın Bağlar ilçesi Koşuyolu Parkı'nda bulunan İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi Anıtı önünde açıklama yaptı. Açıklamaya, platform bileşeni sivil toplum örgütler ile siyasi parti temsilcileri katıldı.

Açıklamada konuşan Amed Emek ve Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü Doğan Hatun, artık silahların susması gerektiğini belirterek, çatışmalar nedeniyle binlerce insanın yaşamını yitirmesine ve göç etmesine neden olduğunu söyledi.

Hatun, "Bu ülkenin işçilerin, kamu emekçileri, hekimleri, mühendisleri, mimarları, şehir plancıları olarak bizler, komşularıyla barış ve dostluk içinde yaşayan bir ülke istiyoruz. Sınırları içinde yaşayan farklı inançların, kültürlerin, kimliklerin barış içinde kardeşçe yaşayabildiği bir ülke istiyoruz. Hayatın her alanında artık savaş ve karşıtlaştıran dilden vazgeçilmesini istiyoruz. Barışın ve kardeşliğin egemen olduğu bir Türkiye ve dünya istiyoruz. Bedeli ne olursa olsun, dün olduğu gibi bundan sonra da barıştan yana tavır almaya, barış mücadelesinin sesi olmaya devam edeceğiz" dedi.

 “Ortak payda barış”

 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Diyarbakır İl Başkanı Gönül Özel, savaştan bütün toplumların etkilendiğini, bu nedenle ortak paydanın barış olması gerektiğinin altını çizerek, refahın, demokrasinin, hukukun egemen olduğu bir dünya dileklerini paylaştı. 

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan da,  savaş politikalarının herkese kaybettirdiğini söyledi. Paylan,  şöyle konuştu:

"Hem huzurumu kaybediyoruz hem refahımızı kaybediyoruz. Çünkü savaş, yoksulluktur, işsizliktir sefalettir, felakettir. Tüm bunlardan kurtulmak için hem ülkemizde hem bölgemizde barışı savunmak birincil görevimizdir. Bu anlamda hep beraber bütün barış sevdalıları olarak, savaş tamtamları çalanlara karşı barışın sesini çok daha güçlü bir şekilde yükseltmeliyiz. Hep beraber yaşasın barış diyelim" ifadelerini kullandı.

“Tek bir insanın ölmesini istemiyoruz”

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, Diyarbakır Barosu, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Diyarbakır Temsilciliği, Hak İnisiyatifi Diyarbakır Temsilciliği ve Diyarbakır Tabip Odası, İHD Diyarbakır Şubesi binasında basın toplantısı düzenlendi. Kurum temsilcilerinin katıldığı toplantıda, ortak açıklamayı yapan İHD Şube Başkanı Abdullah Zeytun, tek bir insanın daha yaşamını yitirmesini istemediklerini ifade ederek, “Kürt yurttaşların temel haklarının anayasal güvence altına alınmasıyla çözülür. Hak ve adaletin tam olarak sağlanmasıyla çözülür” diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol