‘Bazı ilaçlarda tedarik sorunu yaşanıyor’

DİYARBAKIR - İlaç yokluğuyla ilgili yaşanan sorunlara ilişkin Diyarbakır Eczacı Odası Yönetim Kurulu Başkan Mahmut Sert bir açıklama yaptı. Sert, “İlaç yokluğunun sorumlusu eczacınız değildir” dedi. Sert, Son dönemde vatandaşlarımızın eczanelerimizde yaşadığı bazı sorunlarla ilgili açıklama yapma gereği duyuyoruz. Birincisi eczanelerimizde olmayan ilaçlar, ikincisi nöbetçi eczanelerimizde yaşanan yoğunluk. Diyarbakır Eczacı Odası olarak toplumsal sorumluluğumuz gereği vatandaşlarımızın rahatsızlığını önemsiyor, biz eczacıların da mağdur olduğu bu iki sorunun nedenlerini kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz” dedi.

İlaç yokluğunun sorumlusu eczacınız değildir diyen Başkan Sert, “Son dönemde eczanelerimizde kimi ilaçlar bulunmamakta, vatandaşlarımız ilaca erişim konusunda mağduriyet yaşamaktadır. Özellikle yetişkin insülün, romatizma ilaçları, mevsimsel hastalıkların ve soğuk algınlığı rahatsızlıklarının artmasıyla ihtiyaç duyulan ağrı kesici, ateş düşürücü ilaçlar ve fitiller, azitromisin grubu antibiyotikler, burun damlaları, spreyleri vb. ilaçları hastalarımıza verememekteyiz. İlaç depoları eczanelerimize sınırlı sayıda ilaç vermekte, hastalar da eczane eczane dolaşıp ilaç aramak zorunda kalmaktadır. Hastaların ihtiyaç duyduğu anda ilaca ulaşamamaları ciddi bir halk sağlığı sorunudur. Öncelikle belirtmek isteriz ki, ilaç yokluğunun sorumlusu eczacınız değildir. Tam tersine biz eczacılar, hastasına ilaç veremeyen sağlık çalışanı olarak, sorunun mağdurlarıyız” ifadesinde bulundu.

YOKLUĞUN SEBEBİ İLACI TİCARİ BİR META HALİNE GETİRENLERDİR

Yokluğun ana nedeni, döviz kurundaki artışın ilaç fiyatlarını etkilemesi sonucu yüksek kâr amacı güden ilaç şirketlerinin ilacı ticari bir meta olarak görmesi olduğuna dikkat çeken Sert şunları söyledi:“Geçtiğimiz yıllarda da kur düzenlemeleri sebebiyle ilaç yokluğu yaşanmıştır. Yokluğa sebebiyet verenin ve mağduriyete yol açanın ilaç şirketleri ve özel ecza depoları olduğu bilgisi Birliğimiz tarafından Sağlık Bakanlığı ve kamuoyuyla paylaşılmıştır. Yaptığımız araştırmalar, kimi ilaçlarda yaşanan yokluğun sebebinin talep fazlalığı ve buna karşılık üretim azlığı olduğunu göstermektedir. Öte yandan bazı ilaç depolarının eşit ve hakkaniyetli ilaç dağıtım yapmadığı da Birliğimiz tarafından belirtilmiştir.”

NÖBETÇİ ECZANELERDEKİ YOĞUNLUĞUN NEDENLERİ

Nöbetçi eczanelerdeki yoğunluğun nedenlerine de değinen Başkan Sert, “Son dönemde maalesef hastalarımızın mağdur olduğu bir konu da nöbetçi eczanelerin çok kalabalık olması. Bu sorun da büyük oranda ilaçların bulunmamasının doğurduğu bir sorundur. Meslektaşlarımız, hastalarımıza tek tek ilaçların neden bulunmadığını açıklamak durumunda kalıyor. Öte yandan hastanelerden gelen reçetelerin manuel olarak yazılmış olması hastanın eczanede kalış süresinin uzun olmasına yol açıyor. Elektronik reçeteyi sisteme çok hızlı bir şekilde işleme, hastanın ilacını verme imkânımız varken elle yazılan reçete, işlemi dakikalar boyunca uzatmakta eczanede yığılmaya yol açmaktadır. Mevsimsel hastalıkların ve soğuk algınlığı rahatsızlıklarının yoğun yaşandığı bir salgın dönemine denk gelmesi de yoğunluğu arttıran başka bir nedendir” diye belirtti.

NÖBETÇİ ECZANE SİSTEMİ İLE İLGİLİ TİTİZ BİR ÇALIŞMA

Öbetçi eczane sistemi ile ilgili titiz bir çalışma yürüttüklerini belirten Sert, şunları söyledi:Nöbetçi eczane sistemimiz ilçe bazlı nüfus yoğunluğuna göre titiz bir çalışma ile yürütülmektedir. Geçen dönemde 7 olan nöbetçi eczane bölgesi odamızın çalışması ile 8’e çıkarılmıştır. Nöbetçi eczanemizin olmadığı herhangi bir ilçemiz yoktur, olamaz. Bu düzenlemeler İl Sağlık Müdürlüğü’nün iş birliği ve onayı ile hazırlanmaktadır. Vatandaşlarımızın nöbetçi eczane bilgisine rahat ulaşımını sağlamak için Diyarbakır Eczacı Odası Mobil uygulamasını hayata geçirdik. Herkes IOS ve Android telefonlarına Diyarbakır Eczacı Odası yazarak uygulamayı indirebilir ve nöbetçi eczane bilgisine iletişim ve navigasyon yönlendirmesi ile ulaşabilir. Ayrıca kamu hastanelerinin acil servislerine nöbetçi eczaneye ulaşımı kolaylaştıran dijital Akıllı Nöbetçi Eczane Ekranları kurduk. Hem bu ekranlarda hem aplikasyon uygulamamızda nöbetçi eczane bilgisi anlık ve doğru olarak odamız tarafından sisteme girilmektedir.”

Doğru bilgiler Diyarbakır Eczacı Odası’ndan alınmalıdır uyarısında bulunan Sert konuşmasını şöyle sürdürdü: Bir gazetede çıkan, ‘Sur ilçesinde nöbetçi eczane bulunmadığı’ gibi yanlış ve teyit edilmemiş bir bilgiye dayanarak sağlık çalışanlarının önemli bir bileşeni olan, pandemi döneminde fedakârca çalışan, kayıplar veren eczacılarımız ile vatandaşlarımızı karşı karşıya getiren açıklamalar son derece yanlıştır. Diyarbakır merkez ve ilçelerde odamıza kayıtlı 688 eczacımız, her zaman ve koşulda hastaların ilaca ulaşımı ve ilaç-hasta danışmanlığı gibi sağlık hizmetlerini en iyi şekilde yerine getirmektedir. Eczacılar, Eczacılık Yemini doğrultusunda hareket eden sağlık çalışanlarıdır, mahallenizdeki eczacı sizlerin ilk sağlık danışmanınızdır. Diyarbakır Eczacı Odası olarak bilgi paylaşımı ve akışına her zaman açık olduğumuz bilinmektedir. Değerli basın mensupları her zaman eczacılık ve sağlığa dair tüm konularda bizden rahatlıkla bilgi alabilir.”

“İlaç yokluğu konusunda sorunun tarafları acilen çözüm bulmalıdır” çağrısında bulunan Başkan Sert son olarak şunları söyledi: "İlaç yokluğu sorunun her sene tekrarlanmaması adına ilgili tüm tarafları ortak zeminde çözüm bulmaya davet ediyoruz. Acilen tedbir alınmalı, bulunmayan ilaçlara hastaların erişimi sağlanmalıdır. Başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere, ilaç endüstrisi ve dağıtım kanalları da görev ve sorumlulukları çerçevesinde sorunun krize dönüşmemesi için her türlü duyarlılık ve çabanın içinde olmalıdırlar. İlaç, ticari bir meta olarak değerlendirilmemeli, ihtiyaç duyulduğunda hastalar erişebilmeli, alabilmeli ve kullanabilmelidir. Biz eczacılar olarak; bulunmayan ilaçlarla ilgili bir an önce tedbir alınmasını ve bulunmayan ilaçlardaki sıkıntının giderilmesini istiyoruz.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol