Beton firmalarının ceza isyanı

Fuat Bulut/Özel Haber

Diyarbakır’da faaliyet gösteren hazır beton firmaları, Elazığ yolu üzerinde bulunan Karayolları Bölge Müdürlüğü’ne ait Denetim İstasyonu’nun haksız yere kendilerine yüklü miktarda para cezası kestiğini iddia ederek, eylem yaptı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na ait Elazığ Caddesi’ndeki Karayolları Denetim İstasyonu önüne beton mikserleri ile gelen firma sahipleri,  “bayrakçı” diye bilinen personellerin görevde olmadığı ve kantarın dubalarla kapalı olduğu saatlerde geçiş yaptıkları için yüklü miktarlarda kendilerine ceza kesildiğini ifade etti. Yaşanılanların hukuksuz olduğunu dile getiren Nural Beton Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çetindağ, “Elimizde şehir içi dolaşım belgemiz var. Ve bizde sadece sabit beton pompaları var. Yani yükümüz sabit olmasına rağmen bizden yetki belgesi isteniyor. Şantiyeye dönmemiz gerekirken kantardan geçmemiz lazım. Kantar da şehir içinde. Şantiyeye gidecek başka yolumuz da yok. Ama her defasında ceza kesiliyor. Bu haksızlıktır, hukuksuzluktur. Karayolları’na dilekçeyle de itiraz ettim ama bir sonuç elde edemedim” dedi.

“HAKSIZ CEZA KESİLİYOR, YETKİLİLER MÜDAHALE ETSİN”

Bes Beton firması yetkilisi Velat Karaduman ise, kantarda dubaların kapalı olduğu zamanlarda geçiş yaptıkları için kendilerine aylar sonra her bir araç için 2 bin 452 TL para cezası kesildiğini söyledi. Karaduman, “Dubaları kapalı ve bayrakçı dediğimiz görevliler ortada yokken mecbur geçeceğiz. Şimdi bariyer kapalı ve ortada görevli yok. Yani bir nevi işyeri kapalı gibi. Ne yapacağız, mecbur geçeceğiz. Sonrada kalkıp bize ceza kesiyorlar. Ayrıca bazı firmalara ayrıcalık yapıyorlar. Örneğin bazı firmalara ait hazır beton taşıyan araçlar plakalarının bir bölümünü kapatıp geçiş yapıyor göz göre göre. Ancak onlara herhangi bir cezai müeyyide uygulanmıyor. Yetkililer bu haksız duruma müdahale etsin” diye konuştu.

AÇIKLAMA SIRASINDA PLAKASINI KAPATAN ARAÇLAR GEÇİŞ YAPTI

Firma sahiplerinin açıklama yaptığı sırada plakalarının bir kısmını kapatıp yüklerle geçiş yaptığı ve memurların herhangi bir müdahalede bulunmadığı görüldü. O arada olay yerine gelen trafik ekipleri, firma sahiplerinin kameraya aldığı kapalı plakalı araçların geçiş yaptığına dair görüntüleri izledi. Trafik komiseri, “Bu suçtur. Sizin şikayetçi olduğunuz bu konudan biz de şikayetçiyiz. Bazen Ulaştırma Bakanlığı’na ait görevi de yapıyoruz. Yaptığınız çözüm değil. Dilekçeyle CİMER’e başvuru yapın” dediği duyuldu.

OLAY YERİNE JANDARMA GELDİ

Beton mikserlerinin tepki amaçlı kantardan geçirilmemesi nedeniyle caddede trafik oluştu. Karayolları yetkililerinin haber vermesi üzerine gelen jandarma ile görüşen firma sahipleri, daha sonra eylemlerini sonlandırdı. Firma sahipleri, konuyu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a taşıma kararı aldı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol