Bölgede tarımsal faaliyetler artıyor

DİYARBAKIR - Yıldız, Diyarbakır ve ilçelerinde son dönemde su yapılarının artmasının bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde önemli rol oynadığı bildirildi.

Ergani Ovası'nda bulunan ve 18 bin 660 dekarlık zirai arazinin modern borulu sistemle sulanmasını sağlayacak Ergani Barajı sulaması inşaatında çalışmaların hızla devam ettiğini kaydeden Yıldız, "İş kapsamında toplam boru hattı uzunluğu 57 bin metre olan ve 110-1400 milimetre çapındaki borular ile yapılan iletim hatlarında bugüne kadar 13 bin 400 metre CTP boru, 42 bin 600 metre HDPE boru döşenmiştir. Şebeke hatlarında kalan boruların döşenip işin 2020 yılı içinde bitirilmesi hedeflenmektedir" açıklamasında bulundu.

Projenin tamamlanmasıyla birlikte Ergani Ovası'ndaki 18 bin 660 dekarlık tarım arazisinde modern borulu sistemle sulama yapılacağını dile getiren Yıldız, "Sulama projesinin tamamlanmasıyla birlikte dekar başına 700 lira gelir artışı, ülke ekonomisine yıllık 13 milyon 62 bin lira katkı ve 2 bin 450 kişiye de istihdam imkanı sağlanması hedefleniyor" dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol