Bombalı Saldırıda Hayatını Kaybedenler Anıldı

Diyarbakır'da PKK tarafından 3 Ocak 2008 günü askeri servis aracının geçişi sırasında bir dershane önünde bomba yüklü aracın patlatılması sonucu 6'sı öğrenci 7 kişi hayatını kaybetti.

Bombalı saldırının 12'inci yılında hayatını kaybedenler için anma programı düzenlendi. Prof. Dr. Selahattin Yazıcıoğlu Caddesi üzerinde düzenlenen anma programına olayda çocuğunu kaybeden AK Parti Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat, MHP İl Başkanı Cihan Kayaalp, Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürü Prof. Dr. Feysel Taşçıer, kamu kurum müdürleri, olayda yaralananlar, hayatını kaybedenlerin aileleri ve öğrencilerin arkadaşları katıldı.

Olayda çocuğunu kaybeden AK Parti Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat, "Bir şey hissetmiyoruz, çünkü donduk, o günde takılı kaldık. Ama bir umudumuz var, bu şehirde artık katliamların olmayacağına inanıyoruz. Bu anma törenlerini neden yapıyoruz, bugün Türkiye’de en çok insan hakları diyen insanlar PKK sevicileridir. PKK’nın çocuklarımız üzerinden yaptığı katliamları göstermek için bu anma törenlerini yapıyoruz. PKK sadece bu çocukları şehit ederek eylem yapmıyor, PKK 12 yaşındaki çocukları da dağa kaçırıyor. Bugün İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre PKK’nın elinde 12-14 yaş arasında 210 çocuk var. Ama PKK bu saatten sonra o çocukları kullanamayacak. PKK üzerinden siyaset yapan malum parti de çocuklar üzerinden siyaset yapmayı bırakmak zorunda kalacak. Amaç her eve bir acı bırakmak, bizim çocuklarımızı katlederek bize acı bırakmak, diğer çocukları dağa kaçırarak onların ailelerine acı bırakmak. Aile kavramını yok ediyorlar, kadınlara acı çektiriyorlar. İnsan hakları diyenlerin insan haklarının en kıymetli değeri olan yaşam hakkına nasıl saldırdıklarını göstermek için anma töreni yapıyoruz" dedi.

Konuşmaların ardından patlamanın meydana geldiği yere karanfiller bırakıldı.

Hayatını kaybedenleri rahmetle andı

Daha sonra hayatını kaybeden 6'sı öğrenci 7 kişi için Rekabet Kurumu Cumhuriyet Fen Lisesi Eren Şahin Konferans Salonu'nda ama töreni düzenlendi. Törende konuşan Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hasan Basri Güzeloğlu, “Diyarbakır'da da acısı ile üzüntüsüyle kahrolduğumuz her bir öyküsüyle bir kez daha acıya boğulduğumuz bütün ihanetlerde 3 Ocak 2008'de yapılan bütün bu saldırılarda bu büyük yürüyüşümüzü durduramadı. Çünkü biz biliyor ve iman ediyoruz ki bu masumlar şehittir. Her birisi bu dünya hayatının en büyük emeği olan en büyük hedefi olan şehadete erişti ve Cenabı Allah'ın yanında çok özel bir yere gittiler. Şüphesiz acılarımız var, üzüntülerimiz var. Biz insanız her bir ananın babanın kardeşin yüreğinde onarılmaz acılar bıraktılar da gittiler ama bir tesellimiz var. İnancımızın en büyük mertebesine eriştiler. Bugün manevi varlıkları ile bizimle birlikte olan Eren Şahin'i, Rıdvan Süer’i, Ferhat Mutlu'yu Engin Taşkaya’yı, Salih Ekinci’yi ve adı gibi kendi Melek olan Melek İpeği ve onlarla birlikte şehadete yürüyen Cengiz Kaya'yı bir kez daha rahmetle anıyorum, ruhları şad olsun. Rabb'im burada bulunan başta anne ve babaları olmak üzere tüm yakınlarına sabrı cemil ihsan eylesin” şeklinde konuştu. (İHA)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol