Çanakkale Şehitleri İçin Anma Töreni

Diyarbakır’da 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferinin 106'ncı yıl dönümü düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Diyarbakır’da 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 106'ncı yıl dönümü nedeniyle Yenişehir ilçesi Sezai Karakoç Caddesi üzerinde bulunan Hava Şehitliğinde tören düzenlendi. Törene Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, 7. Kolordu ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz, İl Emniyet Müdürü Şükrü Yaman, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç, Sur Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Abdullah Çiftçi, Yenişehir Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Murat Beşikci, Kayapınar Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ünal Koç, Bağlar İlçe Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, DTSO Başkanı Mehmet Kaya, İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin, İl Müftüsü Yavuz Selim Karabayır, MHP Kadın Kolları Başkanı İpek Kayaalp, kamu kurum ve STK temsilcileri katıldı.

Hava ve Kara Şehitliğine çelenk sunma törenin ardından şehitler anısına saygı duruşu yapıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunduğu törende tüfek atışı yapıldı. Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, şehitlik defterini imzalayarak duygu ve düşüncelerini yazdı. Yapılan konuşmanın ardından tören, şehitlerin ruhu için dua edilmesi ve karanfil dağıtımı sonrası sona erdi.

Aydın: Şanlı tarihimize sahip çıkacağız”

Çanakkale’de din ve vatan uğruna kutlu bir mücadele verildiğini ve iman gücünün küffara karşı galip geldiğini belirten Ak Parti Diyarbakır İl Başkanı Muhammed Şerif Aydın ise, Diyarbakır’dan da çok sayıda kahramanın bu savaşta şehadete yürüdüğünün altını çizdi. Aydın, “Diyarbakır’dan, şehit sahabeler, evliyalar, peygamberler şehrinden, tüm dünyaya sesleniyoruz. ‘Şerefle ve onurla ecdadımızın yazdığı şanlı tarihimize ilelebet sahip çıkacağız. Kahramanlık ve fedakarlık timsali şehitlerimizden devraldığımız mirası yeni nesillere emanet edeceğiz. Yeni nesiller de sonsuza kadar bu mirasa sahip çıkacaklardır”ifadelerini kullandı.

“Dünya tarihinin bir daha yazamayacağı eşsiz bir destandır”

Çanakkale Zaferinin kardeşlik destanı olduğunun altını çizen Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu da, “Çanakkale, dünya tarihinin bir daha yazamayacağı eşsiz bir kahramanlık destanıdır. Bir yandan kadınıyla, erkeğiyle, çocuğuyla, yaşlısıyla düşmanın karşısına dikilerek ‘Çanakkale geçilmez’ dedirten iman ehli kahraman bir milletin evlatları, diğer yandan bu imanlı milleti kendi vatanında yok etmek isteyen emperyalist güçler. Aziz vatanın her köşesinden koşup gelen kahramanların desteğiyle kazanılan bu şanlı zafer aynı zamanda dünya mazlum halklarına da motivasyon kaynağı olmuştur. Aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyoruz” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol