Çermik ve Çüngüş değerlendirildi

Diyarbakır Valisi  ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Münir Karaloğlu, daha önce Silvan, Bismil ve Çınar’da yaptığı ilçe değerlendirme toplantılarına Çermik ve Çüngüş’te gerçekleştirdiği toplantılarla devam etti.

Yapılan ve devam eden projelerin masaya yatırıldığı, ilçedeki sorunların ele alınarak çözüm önerilerinin istişare edildiği ilçe, değerlendirme toplantısı için ilk olarak Çermik’e geçen Karaloğlu, toplantı öncesi Kaymakamlığı ziyaret etti.

Burada Çermik Kaymakamı Ramazan Polat ile bir süre görüşen Karaloğlu görüşmenin ardından İlçe Değerlendirme Toplantısına katıldı.

Toplantının açılışını “İnşallah yapacağımız çalışmanın Çermik'e, Çermik halkına hayırlar getirmesini temenni ediyoruz” diyerek yapan Karaloğlu, toplantıda sorunların konuşulacağı, toplantı sonunda da çözülebileceklerin ivedilikle çözüme kavuşturulmasına yönelik, kısa sürede çözülemeyeceklere dönük olarak da çözüm önerilerinin tartışılıp ilgili kurumlara gerekli çalışmaları yapmaları için talimatların verileceğini belirtti.

“Çermik’in sorunlarını çözmek görevimiz”

İlçeyle ilgili olarak kurum ve kuruluşlarca yapılan sunumların sonrasında basına açıklamalarda bulunana Karaloğlu, “Çermik ilçemiz hem turizm potansiyeli yüksek olan kaplıca suyu dolayısıyla yüksek olan ilçelerimizden bir tanesi tarihi bir ilçe kadim bir ilçe hem de hayvancılık noktasında Diyarbakır'ın en önemli ilçesi şu anda Diyarbakır'daki küçükbaş hayvancılığın tamamının dörtte biri neredeyse Çermik ilçemizde  bulunuyor onun için  Çermik ilçemizin bütün potansiyeli ile değerlendirmek, var olan sorunlarını  çözmek bizim görevimiz” diyerek konuştu

Toplantıda devam eden çalışmalar ile planlanan projelerin masaya yatırıldığından bahseden ve Kuruyemiş Pazarından, Çarşı caddesinin sokak sağlıklaştırmasına, Saray Hamamı’nın tadilatından, Belediye hizmet binasına ve Millet Bahçesine kadar yapılacak çalışmaları anlatan Karaloğlu “Kaplıca bölgesinde mevcut parkların rehabilitasyonu ve yeni parkların yapılmasıyla  ilgili Büyükşehir Belediyemize talimatız  oldu. İnşallah onu takip edeceğiz ve kaplıcaya gelen insanlara kaplıcaya girdikten sonra oturup dinlenebilecekleri güzel bir park alanı inşallah kaplıca bölgesinde oluşturmuş olacağız” dedi.

“Gözüne bakmadığımız genç bırakmayacağız”

Açıklamalarının sonunda Karaloğlu, “Hastanemizin temelini de attık hayırlı uğurlu olsun. 50 yataklı bir Devlet Hastanemiz şu anda müteahhit başladı, temelini kazıyor. İnşallah yakın bir zamanda resmî temel atma töreni yapacağız. Eğitimle ilgili çalışmalarımız var. Gençlik ve spor çalışmalarımız. Özellikle gençlik faaliyetlerine çok önem vereceğiz. İlçemizde dokunmadığımız, ilgilenmediğimiz, gözüne bakmadığımız genç bırakmayacağız. Gençlik faaliyetleriyle hem Gençlik ve Spor İl Müdürümüz hem Büyükşehir Belediyesinin Gençlik ve Spor dairesi el ele vererek, Mili Eğitimle, İlçe Müftülüğüyle birlikte burada gençlerimizi sahipsiz bırakmayacağız. Onlarla ilgileneceğiz, onları kötülüklerden ve kötü niyetli insanların şerrinden ve etkisinden korumaya kurtarmaya çalışacağız.” diyerek sözlerini tamamladı.

Toplantı sonrası Çermik Belediyesini ziyaret eden Karaloğlu, burada Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu ile görüştükten sonra Kuruyemiş Pazarı ve Belediye Termal Tesislerini birer ziyaret gerçekleştirdi. Pazar esnafıyla uzun uzun sohbet eden Karaloğlu sonrasında Termal tesiste incelemelerde bulundu.

Diğer toplantı çüngüş’te yapıldı

Çermik’teki temaslarının ardından Çüngüş’e geçen Vali Karaloğlu, toplantı öncesi ilçeye bağlı Yeniköy mahallesinde vatandaşlarla bir süre sohbet. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği sohbette Karaloğlu, vatandaşların sorunlarını ve taleplerini dinledi.

Sonrasında Çüngüş Kaymakamlığını ziyaret eden Karaloğlu, burada Kaymakam Tuncay Kaldırım ile yaptığı görüşmenin ardından Çüngüş Belediyesini de ziyaret ederek Belediye Başkanı Ali Suat Akmeşe ile de bir görüşme gerçekleştirdi.

İlçe Değerlendirme Toplantısı öncesi esnafları da ziyaret eden Vali Karaloğlu, esnaf ve vatandaşlarla sohbet etti.

Daha sonra öğretmenevindeki toplantıya geçen Karaloğlu, Çüngüş’ün sorunlarının ve çözüm önerilerinin ele alındığı İlçe Değerlendirme Toplantısı sonrası basına yönelik açıklamalarda bulunarak, Çüngüş’ün nüfus olarak küçük bir ilçe olmasına karşın coğrafi zorluğu bakımından önemli olduğunu, yapılan toplantıda sorunların masaya yatırıldığını ve önümüzdeki dönemde bu sorunları sırasıyla çözeceklerini söyledi.

Çocuk parkları hızla tamamlanacak

İlçedeki sosyal tesis ihtiyacına yönelik olarak Belediyece yapılacak bir çalışmaya destek vereceklerini belirten Karaloğlu, çocuk parklarına ve spor alanlarına değinerek “çocuk parklarından bahsetti başkanımız hemen merkezdeki 3 mahalleye birer çocuk parkını yapalım hızlı bir şekilde. Ama köylerden de nüfusu müsait olan işte bugün gelirken Yeniköy gibi büyük köylerimizi de tespit edin o köylerimize de müsait alanları varsa çocuk parklarını koyalım önemli bir ihtiyaç o. Bir halı saha projemiz var zaten şu anda ihale aşamasında, Gençlik ve Spor Bakanlığımız Spor Toto ile beraber %50’si Gençlik ve Spor Bakanlığından yüzde 50’si Büyükşehir Belediyemizden olmak üzere gençlerimiz için bir halı saha yapacağız inşallah” dedi.

Gençlik ve spor merkezi yapılıyor

Daha önce bir hayırseverin yurt olarak yaptığı ve atıl durumda bekleyen bir binanın hayırsever vatandaşın ikna edilerek ve Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan oranın Gençlik ve Spor Merkezi olmasına yönelik onayın da alındığını dile getiren Karaloğlu, en kısa zamanda Çüngüş'te ki gençlerin her türlü ihtiyacını giderecek modern bir gençlik merkezinin yapılacağını söyledi. Karaloğlu “İnşallah Çüngüş'te de gençlerimizin her birine dokunmaya devam edeceğiz” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol