Çiftçilerin yüzü gülüyor

Büyükşehir Belediyesi ve Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu’nun talimatıyla tarım ile hayvancılık faaliyetlerini desteklemek amacıyla 7 ilçede yer alan 22 gölette bakım ve onarım çalışmaları başlattı. Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı’nın geçimlerini hayvancılık yaparak sağlayan 550 nüfuslu Eğil ilçesi Yukarı Haydan Mahallesi’ndeki Hayvan İçme Suyu (HİS) Göleti’nin temizleyip yeniden hizmete sunması çiftçinin yüzünü güldürdü.

Et ve süt kaybının önüne geçildi

60 bin litre su tutma kapasitesine sahip olan gölettin ince malzeme(kil ve silt) ile dolmasından dolayı Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, gölette temizleme çalışması başlattı. Bin büyükbaş ve 25 bin küçükbaş olmak üzere toplam 26 bin hayvanın su kaynağı olan gölet uzun uğraşlar sonunda ince malzemelerden arındırıldı. Gölet temizlenmeden önce hayvanların ihtiyaç duyduğu suyu temin etmekte sıkıntı yaşan çiftçiler, göletin tekrardan su tutmasıyla et ve süt kaybının önüne geçerek ekonomik anlamda kazanç sağlamaya başladı. 

Çalışma 5 yıllık su ihtiyacını karşılayacak

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, göleti temizlemesi ile büyük bir problem olan su temini ihtiyacı giderilmiş oldu. Olağan üstü bir problem yaşanmaması durumunda gölet en az 5 yıl hayvanların içme suyu ihtiyacını karşılayacak.

Geçimlerini hayvancılıkla sağladıklarını ve hayvan içme suyu göletinin kendileri açısından hayati bir öneme sahip olduğuna dikkat çeken Eğil ilçesi Yukarı Haydan Mahallesi sakinleri, yapılan çalışmalardan dolayı başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu’na teşekkür etti.

Yapılan çalışmaların ardından Eğil ilçesi Yukarı Haydan Mahallesi sakinleri, Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu’na nezaket ve teşekkür ziyaretinde bulundu.

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, Eğil ilçesi Yukarı Haydan Mahallesi sakinlerinin nezaket ziyaretinden dolayı resmi twitter hesabından “bugün çok özel ziyaretçilerim vardı; Eğil ilçemiz Yukarı Haydan mahalle muhtarımız ile Abdurrezak ve Hüseyin amcalarım, @diyarbakirbld ’mizin mahallelerine yaptığı gölet için teşekkür ettiler. Yüce gönüllü amcalarımın ellerinden öpüyorum” paylaşımı yaptı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol