banner5

Dicle Elektrik Dağıtım Şirketi: Kayıt dışı tüketim oranı yüzde 54.9

HABER MERKEZİ

DİYARBAKIR - Dicle Elektrik’ten yapılan yazılı açıklamada, özelleştirmenin gerçekleştirildiği 2013 yılında dağıtım bölgesindeki kayıt dışı tüketim oranının yüzde 80’lerde olduğu bildirildi. Bu oranın aşağıya çekilmesi amacıyla devir sonrasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile EPDK’nın politikaları doğrultusunda 2 milyar 622 milyon liralık yatırım gerçekleştirildiğine yer verilen açıklamada şöyle denildi:

“Gerek yatırımlarla enerji altyapısının güçlendirilmesi, gerekse sahada sürdürülen kaçakla mücadele çalışmaları sayesinde 2018 sonu itibariyle dağıtım bölgemizdeki kayıt dışı tüketim oranı yüzde 54.9’a düşürülmüştür. Devam eden yatırım ve saha çalışmaları sayesinde gerçekleşen bu düşüşün, artarak devam edeceği görülmektedir.”

Aynı iyileşme tahsilatta yaşanmadı

Açıklamada, kayıt dışı tüketimde yaşanan iyileşmeye rağmen tahsilat konusunda bu oranda iyileşme sağlanamadığına, bu sebeple de tahsilatta yaşanan sıkıntıların aşılması için borçlu abonelerin icraya sevk işlemlerine başlandı belirtildi.

Açıklamada, “Sosyal medyada, son günlerde Dicle Elektrik sorumluluk bölgesini teşkil eden 6 ildeki kayıt dışı tüketim ile ilgili kaynağı belli olmayan paylaşımlar yer alıyor. Bu paylaşımlarda dağıtım bölgemiz için ifade edilen kayıt dışı tüketim oranı, gerçeği yansıtmamaktadır” ifadelerine yer verildi.

5 Milyar kWh enerji tasarrufu sağlandı

Bölgede kayıt dışı tüketim oranının 2019 yılında daha da düşeceğine değinen Dicle Elektrik, “Bir önceki yıla göre abone sayısında yüzde 6 büyüme var. Buna karşılık enerji çekişinde ise 200 milyon kWh düşüş yaşandı. Bu çalışmaların sonucunun 2013 yılı şirket özelleştirmesi ile karşılaştırıldığında, halihazırda yıllık bazda 5 milyar kWh’ın üzerinde ilave bir enerji kayıt altına alındı. Önemli miktarda enerji verimliliği sağlandı ayrıca enerji tasarrufunda bulunuldu” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol