DİSK: Asgari ücret en az 3 bin 800 olmalı

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), hazırladığı asgari ücret raporunu açıkladı.

Asgari ücretin milyonların meselesi olduğunu söyleyen Çerkezoğlu, milyonlarca işçinin asgari ücrete mahkum olduğunu, milyonlarca işçinin ise yasa dışı olmasına rağmen asgari ücretten mahrum olduğuna dikkat çekti. Çerkezoğlu, asgari ücretin ülkede giderek ortalama ücret haline geldiğinin altını çizerek, “3,3 milyon işçi asgari ücretin altında bir ücretle çalıştırılıyor. Asgari ücretinin yarısından daha az ücretle çalışan sayısı 1 milyona yakın. Asgari ücret ve altında ücretle yaşamını sürdürmek zorunda olan işçilerin sayısı 7,5 milyon civarındadır” dedi.

 Asgari ücret altında çalışanlar arttı

 Salgın nedeniyle ücretlerde önemli kayıpların yaşandığına dikkat çeken Çerkezoğlu, asgari ücretin altında gelir elde edenlerin sayısının arttığını söyledi.  Çerkezoğlu, “Bin 168 TL ödenekle zorunlu ücretsiz izne çıkarılanlar asgari ücretin yarısı kadar bir gelirle yaşamaya zorlanıyor” dedi. Özel sektörde çalışan işçilerin ise yüzde 21,7’inin asgari ücrete erişemediğinin altını çizen Çerkezoğlu, “Özel sektörde asgari ücret ve altında ücretle çalışanların oranı yüzde 49 ve asgari ücret civarında çalışanların oranı yüzde 62’dir” diye belirtti.

 Kadınlar asgari ücrete erişemiyor

 Asgari ücrete erişemeyenlerin oranının genel olarak yüzde 17 olduğunu fakat kadınlarda bu oranın yüzde 25’i aştığını dile getiren Çerkezoğlu, “Özel sektörde kadın işçilerin yüzde 32,5’i asgari ücret altında ücretlerle çalıştırılıyor” dedi.

Asgari ücretten alınan vergilerin arttırıldığını ifade eden Çerkezoğlu, asgari ücretin ABD doları karşısında ise eridiğini söyledi. Çerkezoğlu, “Merkez Bankası’nın yıllık ortalama cumhuriyet altını fiyatlarına göre 2003 yılında asgari ücretin yıllık tutarı ile 25 cumhuriyet altını alınabiliyorken 2020’de yıllık net asgari ücretle sadece 10 cumhuriyet altını alınabilmektedir” ifadelerine yer verdi.

Salgının asgari ücreti daha da yaşamsal bir hale getirdiğini söyleyen Çerkezoğlu, salgın döneminde işçilerin gelirlerinde ciddi kayıpların yaşandığını belirtti. Asgari ücrete bütçeden doğrudan desteğin sağlanması gerektiğini ve bunun sosyal devletin gereği olduğunu ifade eden Çerkezoğlu, “Bu destek vergi ve SGK primlerinin bütçeden karşılanmasıyla gerçekleşebilir. Asgari ücret saptanırken bütçeden yapılacak desteklerle işçilerin eline geçen miktar önemli ölçüde artırılabilir. Şu anki asgari ücretin net ödenmesi halinde asgari ücret 620 TL fazla olacaktır” diye belirtti.

 Uluslararası sözleşmelere uyulmuyor

 Asgari ücret belirlemede GSYH’nin dikkat alınması gerektiği belirten Çerkezoğlu, Türkiye’de asgari ücretin belirlemesinde uluslararası standartlara uyulmadığı söyledi. Çerkezoğlu, “Asgari BM Uluslararası Çalışma Örgütü ve Avrupa Konseyi standartları dikkate alınmıyor. Asgari ücret tespitinde işçinin ailesi hesaba katılmıyor. Asgari ücret tespitinde ilişkin 131 sayılı İLO Sözleşmesi onaylanmalı. Avrupa Sosyal Şartı’na asgari ücretle ilgili konan çekince kaldırılmalıdır” çağrısında bulundu.

2021 asgari ücret net en az 3 bin 800 TL olarak belirmesi çağrısında bulunan Çerkezoğlu, sendika olarak Aralık ayı için yapacakları eylem takvimi açıkladı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol