Diyarbakır Barosu:  Kürtçe dili saldırılara maruz kalıyor

Diyarbakır Barosu, yeni adli yılın başlamasına ilişkin Diyarbakır Adliyesi önünde açıklama yaptı. Çok sayıda avukatın katıldığı açıklamada konuşan Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren, geçen yıl ki adli yıl açılışında, insan haklarına ve hukukun üstünlüğüne saygının sağlandığı, savunmaya hak ettiği saygının gösterildiği, avukatlara ve örgütlü yapısı olan barolara yönelik soruşturma tehditlerin son bulmasını dileğinde bulunduklarını ancak sorunların çözülmediği gibi artarak devam ettiğini ifade etti.

 ‘TOPLUMUN YARGIYA İNANCI AZALDI’

 Adalet beklentisini karşılamakla görevli yargının geçen adli yılda verdiği bazı kararlarıyla toplum vicdanında rahatsızlıklar yarattığını söyleyen Eren, bu nedenle toplumun, yargının tarafsız ve bağımsızlığına olan inancı azaldığını, yargıya olan güvende ciddi bir gerileme yaşandığını kaydetti. Eren, “Türkiye’de, yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı her dönemin kronik sorunu olmuştur. Oysa her fırsatta belirtiğimiz üzere demokratik ve hukukun üstünlüğüne dayalı bir toplumda, bireyin ve toplumun en temel güvencesi bağımsız ve tarafsız yargıdır” dedi.

‘YARGI AİHM KARARLARINA UYMUYOR’

 Yargının Türkiye’nin taraf olduğu ve kararlarına uyma taahhüdünde bulunduğu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararlarına uymadığına işaret eden Eren, bu konudaki ısrarın devam ettiğinin altını çizerek, “Yargı kararlarının icrası hukukun üstünlüğü ilkesinin gereğidir. Kişiye, yere ve zamana göre yargı kararlarını uygulama veya uygulamama yönünde geliştirilen anlayış ülkede hukuk güvenliğine verilen önem derecesine işarettir” şeklinde konuştu.

 Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine değinen Eren, sözleşmeye dönüş için hukuk mücadelesinden asla vazgeçmeyeceklerini yineledi.

Kürtçe üzerindeki baskılara değinen Eren, “Tehlikeli gördüğümüz ve dikkat çekmek istediğimiz bir konuda son süreçte Kürt kimliği ve Kürtçe dilinin kullanımı nedeniyle sıklıkla, nefret söylemine ve saldırılara maruz kalınmasıdır. Şiddet ve kutuplaştırıcı dilin kullanılması, nefret içerir ırkçı saldırıların oluşumuna etki ettiğinden bu dilin terk edilmesi, yargını da bu tür saldırılarda etkin bir rol üstlenmesi gerekliliğin hatırlatıyoruz” diye ekledi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol