Diyarbakır Barosu’ndan AYM’ye başvuru

Diyarbakır Barosu, yönetim kurulu üyeleri hakkında açılan soruşturma ve davalara ilişkin Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) bireysel başvuru yaptı. Başvuruya ilişkin yazılı açıklama yayınlayan Diyarbakır Barosu, hukuk, adalet, barış ve insan hakları mücadelesi konusunda yıllardır mücadele yürüten ve bu uğurda Başkanı Tahir Elçi’yi yitiren baronun, hemen her dönem hedef alındığını öne sürdü.

 Baronun, defalarca hedef gösterildiği iddia edilen açıklamada, yargı mercilerinin de baro başkanı ve yönetim kurulu üyeleri hakkında soruşturma ve kovuşturmalar açarak eşlik ettiği öne sürdü.

2018-2020 dönemi baro başkanı ve yönetim kurulu üyeleri hakkında baro faaliyetleri gerekçe gösterilerek çok sayıda soruşturma başlatıldığı belirtilen açıklamada, “2016-2018 dönemi baro başkanımız ve yönetim kurulu üyelerimiz hakkında da soruşturma ve kovuşturmalar açılmıştır. Darbe girişimi sonrası, sivil toplum örgütlerine yönelik tasfiyeye girişmiş, yüzlerce dernek, sendika, vakıf ve benzeri STK, kapatılmıştır. Kapatılmayan sivil toplum örgütleri ise sık sık yargı tacizine maruz kalmıştır” iddiaları öne sürüldü.

Baronun temel hak ve özgürlükler, toplumsal barış ve geçmişle yüzleşme kapsamında yürüttüğü kurumsal faaliyetlerine yönelmiş bu tehditler nedeniyle baroyu temsilen baro başkanının ifade özgürlüğünün ihlal edildiği gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yaptığı belirtilen açıklamada şu iddialara yer verildi:

“Kurumsal faaliyetlerimizin sistematik bir şekilde soruşturma ve kovuşturmalara konu edilmesi,  her ne kadar ‘henüz’ bir mahkumiyet hükmü kurulmamış olsa bile soruşturma tehditlerinin de kurumlar ve onların temsilcileri üzerinde dondurucu bir etki yaratacağı kuşkusuzdur. Anayasa Mahkemesi’nin ifade özgürlüğünü ve kişi güvenliğini tehdit eden bu ‘yargı tacizine’ karşı hızlıca karar vereceğini ve bu hukuksuzluğa son vereceğini ümit etmekteyiz.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol