banner40

Diyarbakır Barosu’ndan Dicle Hukuk öğrencilerine destek

DİYARBAKIR - 40 yıllık fakülte binasının başka bir yere taşınmasını istemeyen Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileri 27 Ekim’de sosyal medya platformu üzerinde “#diclehukuktasinmakistemiyor” etiketiyle tepkilerini göstermişti.

Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren ise 27 Ekim’de Dicle Hukuk öğrencilerinin eylemlerine sosyal medya üzerinden destek vermiş ve “Mekan, hafızanın yaşatılması ve korunması için önemli bir unsurdur. Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesinin hafızasını yok etmeyin. Öğrencilerin itirazına kulak verin” demişti.

Öğrencilerin sosyal medya üzerinde başlattığı kampanyanın karşılık bulmaması üzerine Dicle Hukuk öğrencileri geçtiğimiz gün başka bir binaya taşınmak istenen Dicle Hukuk Fakültesi’nin önünde bir araya gelerek oturma eylemi yapmış ve bu eylemlerini 4 Kasım’a kadar sürdüreceklerini belirtmişti.

Dicle Üniversitesi’nin 40 yıllık Hukuk Fakültesi’nin taşınmasını istemediklerini ifade eden öğrenciler, başlattıkları oturma eylemine destek vermesi için Twitter’da Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren’i Hukuk Fakültesi önüne davet etmişti. Eren ise bu davete geçtiğimiz gece, “Bu haklı talebe ve eyleme destek amacıyla yarın yanınızda olacağız” sözleriyle cevaplamıştı.

Eylemlerinin 2’nci gününde öğrencilere Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren ve yönetimi destek verdi.

Burada açıklama yapan Diyarbakır Barosu Başkanı Avukat Nahit Eren, Diyarbakır Barosu’nda kayıtlı avukatların çoğunluğunun Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olduğuna vurgu yaparak, yılları deviren fakültenin bir hafıza deposu konumunda olduğunu dile getirdi.

Öğrencilerin eylemlerini desteklediklerini belirten Eren, uzlaşı için Dicle Üniversitesi Rektörlüğünden görüşme talep ettiklerini söyledi. Eren, “Burada toplanan öğrenciler, geleceğin yargıçları ve avukatları olacak. O yüzden öğrencilerin taleplerine kulak verilmesi gerekiyor. Öğrenciler, bir çok hukukçunun hafızasında yer edinen bu binayı terk etmek istemiyorlar. Bu çok zor bir talep değil. Binanın yapılış tarihini gerekçe göstermişler sanırım. Ancak burada bulunan binaların çoğu hemen hemen aynı tarihlerde yapılmış. Biz Diyarbakır Barosu, olarak geleceğin hukukçuları olacak öğrencilerin yanındayız. Ziyaretimizin nedeni de budur” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol