Diyarbakır iş camiasında karşılıklı açıklamalar

HABER_Fuat BULUT

DTSO Başkanı Mehmet Kaya, iki ay önce İzmir’de yapılan fuara kurumun Valilik tarafından davet edilmemesi ve yine 1 Temmuz 2022 tarihinde Diyarbakır’da ekonomi dinamikleriyle toplantı yapan Maliye ve Hazine Bakanı Nureddin Nebati ile buluşmaya davet gelmemesi ile ilgili sorular üzerine açıklama yapmıştı.

MEHMET KAYA’NIN AÇIKLAMASI

10 Ocak Gazeteciler Günü nedeniyle basınla kahvaltıda buluşan Kaya, konuyla ilgili bir soru üzerine şu yanıtı vermişti:

“Tüm çalışmalarımızda belediye ve diğer kurumları davet ederek bir çalışma yürütmek istiyoruz ve bunu çok önemsiyoruz. Bir kente ortak aklı hakim kılmazsanız, ne sanayi altyapısı anlamında gelişebiliriz ne kentte yaşam koşullarının iyileştirilmesinde gelişebiliriz. Diyarbakır’da aslında son 2 yılı çıkarırsak böyle bir akıl oluşmuştu. Sürdürülebilir bir ortam yaratmak için ağaç dikmek gerekir. Eğer ağaç dikmeye ara verirseniz o meyveyi bu kentin sürekli yeme şansını ortadan kaldırırsınız. Evet bugünlerde ağaç dikmemeye başlandı. Sorunumuz bu.” demişti.

AZİZ ÖZKILIÇ’TAN SERT SÖZLER

Bu açıklamadan kısa bir süre sonra AmidaHaber’e konuşan DOGÜNSİFED Başkanı Aziz Özkılıç, Kaya’ya yönelik sert eleştirilerde bulundu. Kaya için “Bu arkadaşımızın hedefi bir siyasi partiden milletvekili ya da belediye başkanı olmaktır. Bu nedenle kurumlara sataşıyor" ifadesini kullanan Özkılıç, özetle şunları söyledi:

“DOGUNSİFED’in birleşenleri olarak bizim, Diyarbakır’daki hiçbir kurumla bir problemimiz yok. Bu kent için bir proje geliştirdiğimizde ilgili kurumlarla görüşüyoruz. Kurumlarda elinden gelen desteği veriyor. Ama bireysel ve şahsi bir şey istersen olmaz tabiî ki. DTSO Başkanı bu kentin sahibi olarak kendini görüyor, tekçi bir zihniyetle valiyi, belediyeleri ve kurumları da ben yöneteceğim diyor, bunu doğru bulmuyoruz. DTSO Başkanı hangi projesine DOGUNSİFED’i davet etmiş, yada ortak etmiş? Bizi davet etmiyorsun, bizle görüşmüyorsun. Önce kendi iş dünyanla barışık ol. Bu kentin bir kişi ile sorunu var, oda DTSO başkanıdır. Bu arkadaşımızın hedefi bir siyasi partiden milletvekili ya da belediye başkanı olmaktır. Bu nedenle kurumlara sataşıyor. DTSO Başkanı çözümden yana değil, kavgadan yana tavır alıyor. Buda bizi rahatsız ediyor. Bizim kurumlardan hiçbir bireysel talebimiz olmadı. İşsizlik, yatırım ve ihracat için vali beyden randevu talep ettiğimizde kapı bize açıktır.”

İŞ KONSEYİ’NDEN NEZAKET ÇAĞRISI

Özkılıç’ın bu açıklamasına karşılık bu kez Diyarbakır İş Konseyi’nden yazılı açıklama geldi. Konsey Başkanı Mustafa Vural adına yapılan açıklamada, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nın farklı sivil toplum örgütü ve sektör temsilcilerinden oluşan 101 kişilik Diyarbakır İş Konseyi’nin kurulmasına öncülük ettiği hatırlatıldı. Açıklamada, devamla şu ifadeler yer aldı:

“Kentimiz Diyarbakır;1 2 bin yılın tarihsel ve kültürel değerlerini kendi içinde harmanlayıp bu günlere özgünlüğü ile taşımış nadide bir kenttir.

İnançlar, hak ve hürriyetler, üslup, saygı, nezaket gibi kavramlar bu kentte ayrı bir anlam kazanmaktadır.

Diyarbakır sahip olduğu bu değerlerden hareketle her bir kurumu ve her bir bireyi önemseyen, ortak paydalarda güç birliği yapan bir kent kültürü ve kimliğini taşımaktadır. Bu kentin önemli kurumlarından biri olan Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası da bu anlayıştan hareketle bir ilke imza atmış, farklı sivil toplum örgütü temsilcileri ve farklı sektörlerden iş insanının katılımı ile 101 kişilik ‘Diyarbakır İş Konseyi’nin kuruluşuna öncülük etmiştir.

Ayrıca onlarca sivil toplum örgütü temsilcisinin bir araya gelerek Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu’nu oluşturması, kent için ortak değerlere sahip çıkılması, tüm kurumları ile tam koordinasyon içinde çalışma istek ve beyanları, kentin tüm dinamiklerine çağrı yapılması her açıdan sevindirici ve umut verici olmuştur.

Sanayileşmede yakalamış olduğumuz gelişmelerin yanı sıra turizm sektöründeki gelişmeler, ister batıda, ister bölgede yaşayan insanların Diyarbakır’a yatırım yapma istekleri tam da bu umut verici gelişmelerin bir sonucudur.

Bu kentin sorunlarına karşı üç maymunu oynamak yerine inisiyatif almak, sorumluluk yüklenmek, bu kentin tüm paydaşlarını sorumluluk üstlenmeye çağırmak Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu’nun ilk görevi olmuştur.

İş Konseyi’nden Sağduyu Mesajı;

Bu platformun öncülüğünü yapan, son iki dönemde büyük özveriyle çalışan, kentin ve sivil toplumun takdirini hak eden, demokratik seçim yarışında meslek gruplarının tamamını alarak başarısını taçlandıran, daha da önemlisi birçok kentin rol model olarak seçtiği;

DTSO Kurumunu ve değerli başkanı şahsında sivil düşünceyi bloklamaya çalışanları, bu dili kullanmaktan vazgeçmeye,

Demokratik seçimlere ve seçmen iradesine saygı duymaya,

Nezakette ve sivil topluma yaraşır dil kullanmaya davet ediyoruz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

ÖZKILIÇ’TAN TWEETLİ YANITLAR: SİZDEN KORKMUYORUM

DOGÜNSİFED Başkanı Özkılıç, İş Konseyi açıklamasının basın yayın kuruluşlarında yer almasından hemen sonra sosyal paylaşım hesabından iki tweet attı. Özkılıç, “Siz 1 kişinin talimatı ile oturup, kalkabilirsiniz. Çünkü size bu ünvanları vermiş olduğu için. Ama bize kimse talimat veremez. Gerçekleri söyleyince Zorunuza mı gitti. Sizden korkmuyorum…” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol