banner40

DİYARBAKIR’DA ‘4. GURME VE YÖRESEL LEZZETLER FUARI’ BAŞLADI

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, Mezopotamya Fuarcılık ve ALZ Diyarbakır tarafından organize edilen 55 ilden 167 firmanın katıldığı Mezopotamya Gurme ve Yöresel Lezzetler Fuarı başladı.

Geçen yıl 246 bin rekor ziyaretçi ve 52 farklı ilden 150 firmaya ev sahipliği yapan ve geniş bir yelpazede zengin lezzet çeşitliliği sunan 4.Mezopotamya Gurme ve Yöresel Lezzetler Fuarı’na bu yıl daha fazla ilgi gösterildi. İl sayısı 55’e, firma sayısı 167’ye yükselirken, fuara ev sahipliği yapan DTSO, organizasyonun bölge gastronomi turizminin gelişimine büyük katkı sağlayacağını açıkladı.

Açılışa Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su, DTSO Başkanı Mehmet Kaya, DTB Başkanı Engin Yeşil, DESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu, ALZ Grup A.Ş Başkanı ve TOBB Fuarcılık Meclisi Başkanı Cihat Alagöz, Amedspor Başkanı Selahattin Yıldırım, DTSO Meclis Başkanı Nevin İl, çok sayıda STK başkanı ve vatandaş katıldı.

Kurdela yerine temsili olarak kente özgü örgü peynirin kesimi sonrası fuar, ziyaretçilere açıldı. Vali Ali İhsan Su, açılış sonrası standları ziyaret ederek, yöresel lezzetleri tattı, fuarın onur konuğu olan Hatay standına misafir oldu.

KAYA: FUAR, BÖLGENİN GASTRONOMİ TURİZMİNE ÖNEMLİ KATKI SAĞLAYACAK

Fuarın bölgenin gastronomi turizmine büyük katkı sağlayacağını ifade eden Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Mehmet Kaya, “Bu yıl 4.ncüsünü düzenlemekte olduğumuz Gurme Ve Yöresel Lezzetler Fuarımızı çok geniş bir yelpaze ile gerçekleştiriyoruz. Bu fuar ülkemiz ve bölgemiz gastronomi turizmine önemli katkılar sağlayacak bir fuar olması itibariyle oldukça önemli bir fuar. Her alanda olduğu gibi Gastronomi alanında başta ilimiz Diyarbakır olmak üzere bölgemiz önemli bir potansiyele sahip. 33 medeniyetin izlerini daha dün gibi canlı tutan bu coğrafyada her bir kültürün, her bir lezzetin kendine has bir ayrıcalığı, cazibesi var. Bizler işte bu kültürel zenginliğimizi bütün dünyaya tanıtmak, bölgemizi GASTRONONOMİ alanında bir merkez yapmak için çalışmalarımızı yoğunlaştırmış bulunmaktayız.

Oda olarak 2020’de Gastronomi alanında başlattığımız Coğrafi İşaret Tescili başvuruları kapsamında 64 ürünün başvurusunu yaptık. Bugün itibariyle 48 yöresel lezzetimizin coğrafi işaret tescil belgesini aldık. Ayrıca Karacadağ Pirinci, Boğazkere Üzümü ve Çermik Biberi’nin Avrupa Birliği Coğrafi İşaret Tescil Belgesini almak için başvuruda bulunduk. Çok yakın bir zamanda ilimizin birçok yerel ürün ve lezzetini dünya literatürüne yerleştiriyor olacağız. Dolayısıyla bölge turizmine de çok önemli katkılar sağlamayı umuyor, kararlılıkla çabalarımızı yoğunlaştırıyoruz” dedi.

YEŞİL: YENİ PAZARLARA AÇILMADA BULUŞMA NOKTASI OLACAK

Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil de, fuarın, zengin lezzet çeşitliliği sunan yöresel ürünlerin markalaşması, coğrafi işaret tescil belgeli ürünlerin bilinirliklerini artırarak yeni pazarlara açılma hamlelerinde önemli bir buluşma noktası olacağını ifade etti. Yeşil, “Buğdayın ilk evcileştirildiği, yerleşik tarıma ilk geçilen, günümüz uygarlıklarının ve gastronominin başlangıç noktası olan ilimizde sizleri ağırlamaktan büyük onur duyduğumuz belirterek, Mezopotamya Gurme ve Yöresel Lezzetler Fuarının her iki ilimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

55 KENTTEN 167 FİRMA KATILDI

6 gün boyunca açık kalacak fuarda, Hatay’dan Adıyaman’a, Aydın’dan Afyonkarahisar’a, Ankara’dan, Batman’a, Mersin’den Bitlis’e, Bursa’dan, Çankırı’ya, Denizli’den Çorum’a, Düzce’den Elazığ’a, İstanbul’dan Erzurum’a, Amasya’dan Gümüşhane’ye, İzmir’den, Malatya’ya, Antalya’dan İran Urumiye’ye kadar 55 kentten 167 firma ve kuruluşu katılım gösterdi.

6 gün boyunca ziyaretçilere açık olacak olan fuarın onur konuğu Hatay. Hatay’a ait yöresel yemekler de Sahne Mutfak’ta hazırlanarak ziyaretçilerin beğenisine sunulacak.

Ünlü şef, gurme, akademisyen ve bloggerların da yer alacağı yemek atölyeleri, söyleşiler ve yarışmalar ile renklenecek olan Fuar, birçok farklı etkinliğe de ev sahipliği yapacak.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol