banner9

Diyarbakır’ın İlçelerinde Virüs Tedbirleri

Diyarbakır’ın Ergani ilçesine bağlı Bozyer Mahallesi Taştepe mezrasının korona virüs nedeniyle karantinaya alındığı bildirildi.

 

Ergani Kaymakamlığından yapılan açıklamada, Ergani Umumi Hıfzısıhha Meclisinin 4 Nisan tarih ve 2020/10 sayılı kararı ile Bozyer Mahallesi Taştepe mezrasına koronavirüs nedeniyle ikinci bir emre kadar giriş ve çıkışların durdurulduğu belirtildi.

Uygulama noktaları

Diyarbakır’ın Çermik İlçe Kaymakamı Nazlı Demir de, koronavirüs tedbirleri kapsamında ilçe girişlerinde oluşturulan yol kontrol ve uygulama noktasında denetim gerçekleştirdi. Burada konuşan Kaymakam Demir, bu günlerde tek gündemlerinin korona virüs ile mücadele olduğunu söyledi.

Kaymakam Demir, “Cumhurbaşkanımız liderliğinde devletimiz her türlü tedbiri almış durumda. Bizlerin temel görevi de sahada bu tedbirleri ve kuralları uygulamak, uygulamaları denetlemek ve salgının yayılmasını engellemek. Bizler kararlıyız ve inanıyoruz ki tedbirlere tam olarak uyulursa bu süreç daha çabuk ve daha az kayıpla atlatılacak. Söz konusu sağlık ve ciddi bir pandemi ile karşı karşıyayız. Bütün daha bilinçli ve daha dikkatli olmak zorundayız. Kimsenin bir başkasının hayatını riske sokmaya hakkı yok” diye konuştu.

Tedbirlerine uymayanlara 41 bin lira ceza kesildi

Diyarbakır'ın Dicle İlçe Kaymakamlığı ise kent genelinde korona virüs ile ilgili alınan tedbirlere uymayanları uyardı.

Dicle Kaymakamlığından yapılan açıklamada, "İlçemizde, korona virüsün yayılmasına karşı alınan tedbirler doğrultusunda, hepimizin sağlığı için her vatandaşımız üzerine düşen görevi yerine getirmelidir. Alınan tedbirlere uymayan vatandaşlarımıza cezai işlem uygulanmaktadır. Bu süreçte gerekli duyarlılığı göstermeyen; 65 yaş üstü, iş yeri ve iş yeri sahibi, vatandaş ve araç sürücüsü 24 kişiye toplam 41 bin 25 TL para cezası, 4 kişiye de adli işlem uygulanmıştır. Amacımız ceza yazmak değil, sağlığımızı tehdit eden Korona virüs üzerinde duyarlılığı arttırmak, gerekli duyarlılığı göstermeyenleri caydırmaktır. Korona virüs yalnızca kendi sağlığımızı değil, ailemizin, sevdiklerimizin ve tüm insanlığın sağlığını tehdit etmektedir" denildi.

Düğün yapıldığı tespit edildi

Bismil’de de bir düğün salonunda düğün yapıldığı tespit edildi. Korona virüs dolayısıyla açılması yasak olan düğün salonunun açılması nedeniyle işletme sahibine 3 bin 150 lira idari para cezası kesildi.

Bunun yanında vatandaşların gitmesi ve vakit geçirmesi yasak hale getirilen parklarda bulunan 7 şahsa ve yapılan ikaz ve anonslara uymayınca şahıslara toplamda 2 bin 744 lira idari para cezası uygulandı.

Ayrıca açık olması yasak olan kıraathanede bulunan 2 şahsa da 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 32. maddesi gereği idari para cezası kesildi.

Bismil Kaymakamlığı koordinesinde salgın hastalığın yayılmaması ve yasaların birebir uygulanması yönünde yoğun çalışmaları devam ettiği kaydedildi. (İHA)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol