DTB’ye tohum sertifikasyon yetki belgesi

Diyarbakır Ticaret Borsası, 2021 yılı Cazibe Merkezleri Destekleme Programı kapsamında Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından aldığı yatırım desteği ile kurulan tohumluk sertifikasyon merkezinin yetki belgesini aldı.

Diyarbakır İl Tarım Müdürlüğü’nün yaptığı açıklamada, “Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğümüz Tohumculuk Dairesi Başkanlığına yapılan başvuru sonucu Bakanlığımızca yetkilendirilen Diyarbakır Ticaret Odası Başkanı Engin Yeşil’e sertifikayı İl Müdürümüz Mustafa Ertan Atalar takdim etti” denildi.

İl Tarım Müdürlüğü’nün açıklamasında şunlar belirtildi:

“Diyarbakır Ticaret Borsası tarafından kurulmuş olan analiz laboratuvarının yetki devri ile ilgili Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğümüz Tohumculuk Dairesine başvuru yapılmış olup Bakanlığımızca Diyarbakır il  sınırları içerisinde tohum  üreticileri tarafından  üretilen Tahıllar (Buğday, Arpa, Tritikale, Çavdar ve Mısır) ve Yemeklik Tane Baklagiller (Nohut, Mercimek ve Fasulye)  ile  Yağlı ve Lifli Bitkiler (Ayçiçeği, Koza ve Soya)tohumluklarının laboratuvar analizi ve belgelendirme İşlemlerinde Diyarbakır Ticaret Borsasına 5553 sayılı Tohumculuk Kanunununilgili mevzuatları çerçevesinde 3  yıl süreyle yetki devri yapılması uygun görüldü.

Diyarbakır Ticaret Borsası tarafından kurulan tohum analiz laboratuvarı; 2021 yılı Cazibe Merkezleri Destekleme Programı kapsamında Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından 1 milyon 400 TL yatırım desteği almıştır. 2 milyon 50 TL TL Ticaret Borsasının öz kaynağı olmak üzere toplam 3 milyon 500 TL’ye mal olmuştur.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol