Ebedinoğlu: 35 Bin Kişi İşsiz Kaldı

Ekonomik sıkıntılar ve koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle küçük esnaf iflasın eşiğine geldi. Kimi esnaf işyeri kapanmasın diye sadece kapısını açık tutarken, kimisi de pandemi tedbirleri ve ekonomik sıkıntılar karşısında kepenklerini kapatmak zorunda kalıyor. Diyarbakır’da ise son bir yıl içinde Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ne (DESOB) kayıtlı 850 esnaf işyerini kapatırken, pandemi netdeniyle 35 bin kişi de işsiz kaldı. Yaklaşık 60 bine yakın üyeleri bulunduğunu hatırlatan DESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu, hem ekonomik sıkıntılar hem de pandemi sürecinde yaşadıklarını anlattı. 

2019 yılında başlayan ekonomik sıkıntılar ile beraber Koronavirüs (Kovid-19) salgının yayılması sonrası hem dünyada hem de ülkede bugüne kadar hiç görülmemiş ekonomik tahribatın yaşandığını ifade eden Ebedinoğlu, kentte bulunan yaklaşık 60 bin esnaf ve ona bağlı olan 100 bine yakın insanın zor günler geçirdiğini belirtti. Kentte özellikle gıda sektörü dışında birçok alanda hizmet veren esnafların pandemi sonrası alınan önlemler doğrultusunda iş yerlerinin kapalı olmasıyla binlerce vatandaşın işsiz kaldığını belirten Ebendinoğlu, “Bugün Diyarbakır’da 30 bin ile 35 bine yakın insan işsiz kalmış durumda” dedi.

Yardımlar ayakta tutmuyor

Ortaya çıkan korkunç tablo sonrası hükümet yetkililerine seslerini ulaştırmaya çalıştıklarını aktaran Ebedinoğlu, hükümetin pandemi sonrası esnaflar için yaptığı yardımların yetersiz olduğunu öne sürdü.. Ebedinoğlu, “Bu destekler esnafın ayakta kalabilmesi için yeterli değildi. Esnaflar için Bağkur ve vergi borçlarının bir kısmı ertelendi, yine faizsiz 25 bin TL kredi verildi ama bu yardımlar şu anda kapalı olan esnaflar için yeterli değil. Şu anda o esnaflar kirasını dahi ödeyemiyor. Esnafların ayakta kalabilmesi için bir yıl geri ödemesiz 5 yıllık 200 bin TL’ye yakın nakit desteği verilmesi gerekiyor” dedi.

Sosyal sorunlar

Salgın süreciyle beraber esnafların ayakta duramaması ve giderek artan işsizlik durumunun, ilerleyen günlerde kentte onarılamaz sosyal sorunların baş göstermesine yol açacağını belirten Ebedinoğlu, “Şu anda insanlar evlerine ekmek götüremeyecek durumda. Lokantalarda ve kahvehaneler gibi hizmet sektöründe yevmiye ile çalışan insanlar, yine turizm gibi sektörde çalışanlar işsiz. Yaşanan ekonomik sıkıntı sosyal sıkıntıları de etkileyecek. Bu sıkıntı insanların evlerine varmış durumda. Şu anda bu sıkıntıtdtan dolayı edinmiş olduğumuz bilgilerle, boşanma sayılarında artış söz konusu. Şu anda krizin topluma yansıması çok büyük.”

850 esnaf kepenk kapattı

Son bir yıl içerisinde sadece kendilerine üye olan 850 iş yerinin salgının ortaya çıkması sonrası kepenk kapattığını dile getiren Ebedinoğlu, salgın önlemlerin 6 ay daha uzaması halinde, bu sayının çok daha fazla artacağını söyledi. Ebedinoğlu, “İnsanlar hala umut içinde. Bir an önce bu pandeminin bitmesini, iş yerlerine dönmeyi istiyorlar. Ama bu böyle devam ederse tablo daha da ağırlaşacak” uyarısında bulundu.

Faiz oranları

Ebedinoğlu, şunları söyledi: “Esnafın Bağkur aylık primi bin 234 TL, Halkbank kredileri yıllık yüzde 4,5 olan faiz oranı bu yıl yüzde 8,5’e çıktı. Yani neredeyse yüzde 90’lık bir faiz artışı söz konusu. Hükümetin indirime gitmesi gerekiyor. Şu anda esnafın ödeyecek gücü yok. Kapalı olan esnaf ne kredisini ne de kirasını ödeyemez. Bunların en az bir yıl ertelenmesi gerekiyor. Esnafın faizleri dondurularak yüzde 4,5’te bırakılması gerekiyordu. Bu faiz artışları bizi şaşkınlığa uğrattı. Biz esnaflar bu artışı beklemiyorduk.” (AJANSLAR)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol