Egîdê Cimo'nun izinde bir genç

DİYARBAKIR - Mardin’in Derik ilçesine bağlı Qesra Qenco Mahallesi’nde yaşayan ve henüz 12 yaşındayken kavala merakı başlayan Erdal Yavuz’un (16), ailesinden aldığı destekle bugün nefesli  5 farklı enstrüman çalabiliyor. Kaval, duduk, zurna, ney ve mey’i iyi derecede çalabilen Yavuz, zaman zaman etkinliklerde sahne alıyor.

KİLAMLAR

Dengbêji kilamların müziğini notayla çalabilen Yavuz, Kürt geleneksel müziğinde bilinen birçok kilamı seslendiriyor. Kürt müziğinin tüm formlarını öğrenmek için önüne uzun bir program koyan genç müzisyen, ileriki dönemlerde Kürt müziğine nefes vermek isteyenlere bunun eğitimini vermeyi de amaçlıyor.

Yavuz’un en büyük hayali ise Mîrê Bilûrê (Kavalın Miri) olarak bilinen ve 2019 yılında Ermenistan’ın başkenti Erivan’da hayatını kaybeden Kürt sanatçı Egîdê Cimo gibi başarılı olmak. Egîdê Cimo’nun Kürtlere büyük bir miras bıraktığını söyleyen Yavuz, buna sahip çıkmak için mücadele ediyor. Müziğini "Kurdewar" olarak tanımlayan Yavuz, bunun hissetmekle yapılabildiğini söyledi. (M.A)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol