Evinde üretim yapan kadınlarla buluştu

Her ilçede geleneksel veya organik ürünleri üreten kadınları, Diyarbakır Kadın Kooperatifi çatısı altında toplamayı planlayan DİKAD, bir yıl sürmesi tahmin edilen proje için 19 Ekim 2020 itibariyle saha çalışmalarına başladı.

Saha çalışmalarının ilk ziyaretini Diyarbakır Eğil ilçesinde gerçekleştiren DİKAD Başkanı Reyhan Aktar,öncelikle Eğil İlçe Kaymakamı İdris Arslan ile görüştü. Eğil İlçe Kaymakamı İdris Arslan, Eğil’de ilk kadın kooperatiflerini kaymakamlık desteği ile yakın günlerde kurduklarını ve ilçedeki kadınların üretici olmaları, iş yaşamına kazandırılmaları için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade etti.

İlçede badem üretimlerinin yoğun olduğunu ancak üzüm, dağ inciri, organik mercimek, pekmez, pestil, nar ekşisi gibi ürünlerde de iyi bir kaynağa sahip olduklarını belirten Eğil İlçe Kaymakamı Arslan, “Ürünlerin pazarlanması ve geliştirilmesiyle ilgili, ilçe tarım müdürlerini de çeşitli illere gönderdik ve bu konuda ilçe ekonomisini güçlendirme hedefine yönelik çalışmalarımız da devam etmektedir” dedi.

 DİKAD Başkanı Reyhan Aktar ise, Eğil Kaymakamlığı’nda yaptığı ziyaretin ardından ilçedeki badem, pekmez, yoğurt üreticisi kadınları da üretim yerlerinde ziyaret etti. Aktar,Eğil’de gördüğü ürün yelpazesinin genişliğine, lezzetine, hayran kaldığını söyledi.

Bu ürünlerin en büyük ihtiyacının, paketleme, markalaşma, pazarlama olduğunu belirten Aktar, kadın üreticiler ile, her ilçenin en çok öne çıkan ürününü hem Türkiye’ye tanıtmayı hem de kadınların köy yaşamlarına çiftçiliği, bir arada üretmeyi ve iş birliği yaparak büyümelerini sağlamak istediklerini ifade etti.

Reyhan Aktar, “Daha güçlü bir Türkiye için, daha güçlü Diyarbakır için, kadınların güçlendirilmesi öncelikli hedefimiz olmalı” diyerek sözlerini bitirdi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol