banner5

Gıda İşletmelerinde Denetim

 Diyarbakır’da tedbirler çerçevesinde Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’ne bağlı tüm kontrol görevlileri, maske, bone ve eldivenli bir şekilde market, şarküteri fırın ve unlu mamul üretim yerlerine yönelik denetimleri arttırdı.

Bilgilendirme denetimlerinde, 'Koronavirüs' tedbirleri çerçevesinde işletmelerin aldığı hijyen tedbirleri, açıkta bulunan ve istiflenen ürünler kontrol edilerek, reyon sorumlularının kılık kıyafet kurallarına uygunluğu kontrol edilirken, personellere de broşürler dağıtıldı.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli'nin talimatıyla 81 ilde gıda işletmelerinde, vatandaşın yoğun alışveriş yaptığı fırınlar, paket servis yapan lokantalar, marketler ve semt pazarlarında hem denetim, hem de bilgilendirme amaçlı denetimler gerçekleştirildi.

Diyarbakır’da gerçekleştirilen denetimler çerçevesinde Diyarbakır İl Tarım Orman Müdürlüğü ekipleri işletmeler için hazırladıkları gıda işletmelerinde Covid-19 hastalığını önlemek için alınacak 10 tedbirin yer aldığı broşürleri dağıttı.

İkazlara uyulması istendi

İşletmelerin bu broşürleri asmalarını ve broşürde yer alan ikazlara uymaları istendi. Bakanlık tarafından gönderilen tedbir talimatları anlık takip edilerek yapılan değişiklikler hızlıca gıda denetimleri ile işletme sahiplerine duyuruluyor.

Ayrıca İl Müdürlüğü tarafından yapılan gıda denetimleri genel olarak bilgilendirme denetimleri olup işletmede riskli durumla karşılaşıldığında olası riskler hakkında eğitici ve ikna edici bilgiler veriliyor.

Ayrıca, işletme yetkilisinin işletmede çalışan personelin sağlığının yakından takip edilmesi gerektiğini virüs bulaşmasının önüne geçmek için işletme personeli için maksimum hijyen tedbirleri alınması gerektiği uyarısında bulunuldu.

Yapılan denetimlerde, gıda işletmelerinin hijyen kurallarına uyup uymadığına, kişisel hijyene dikkat edip etmediklerine bakılıyor ve neler yapması gerektiği konusunda bilgilendirmeler yapılıyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol