Göçmenlerin dramı sürüyor

DİYARBAKIR - Afganistan’da yıllardır devam eden savaş ve akabinde gelişen ekonomik istikrarsızlık nedeniyle birçok göçmen, İran üzerinden Türkiye’ye geliyor.

Göçmenler sınırı aşmak için insan kaçakçılarına yöneliyor. İnsan kaçakçılarına 300 ila bin dolar arasında bir ücret ödeyen göçmenler, Türkiye sınırından geçtikten sonra yolculuklarının büyük bir bölümünü otostop çekerek ya da yürüyerek geçiriyor. Ağrı ve Van üzerinden Diyarbakır'a geldikten sonra Şehirlerarası Otobüs Terminali’nin bahçesinde toplanan göçmenlerin, ilk rotası İstanbul oluyor.

Diyarbakır Otogarı’nın bahçesinde serdikleri ince kilimlerin üzerinde bekleyişe koyulan göçmenlerin, otogarın içerisine girmeleri yasak. Lavaboya erişemeyen göçmenler, yemek ihtiyaçlarını da imkanları doğrultusunda karşılarken, bazı göçmenler de günlerce aç kaldığını ifade ediyor. Otogar içerisinde çalışan işçilerin yardımıyla günde 2 veya 3 defa bir hortumla su ihtiyaçlarını gideren göçmenler, yine bulundukları yerde yatıyor. Seyahat firmaları da kimlik ve pasaportları olmadığı için göçmenlere bilet satmıyor.

 150 TL'lik bilet bin TL

Sınırdan Diyarbakır'a varıncaya kadar birçok tehlike atlatan göçmenler, Diyarbakır otogarında, kendilerini para karşılığında İstanbul’a götüreceğini vaat eden kişilerle tanışıyor. Bilet satışı yapılmadığı için göçmenlerin başvurduğu bu kişiler, normalde 200 TL olan biletler yerine bin TL’ye İstanbul’a götürülüyor.

Çaresizlikten bu duruma razı olan göçmenler, İstanbul yolculuklarında ise gece saatlerinde “Burası İstanbul” denilerek çoğu zaman İç Anadolu’daki şehirlerin kırsal kesimlerine bırakılıyor.

 İşkence ve çıplak arama

Otogarda kalan ve ismini açıklamaktan kaçınan bir göçmen, İran sınırından Van'a geçiş yaptıklarını, Diyarbakır'a ulaşana kadar yaklaşık 10 gün geçirdiklerini aktardı. Afganistan'da yaşanan savaştan kaynaklı ülkelerini terk etmek zorunda kaldıklarını ifade eden göçmen, bir taraftan Taliban, diğer taraftan ülkenin kirli siyasetçileri arasında sıkışıp kaldıklarını söyledi.

Kendi grubunun 16 kişiden oluştuğunu, İstanbul'a gitmek için yüzlerce kişinin beklediğine dikkati çeken Göçmenlerden AhmedAşeman, “Terminal içine almıyorlar. Biz de insanız, savaştan kaçtık, mecburduk. Otogar yetkilileri suyu bile kapattılar. Benim mesleğim fırıncılık. Biz buradan İstanbul'a gitmek ve orada iş bulup çalışmak istiyoruz. Bizim yetkililerden istediğimiz şey şu: Bizi İstanbul'a yollasınlar. Burada açız ve kimse yardım eli uzatmıyor” diye konuştu.

“Hayalimiz gerçekleşmiyor”

 50 yıldır Afganistan'da süren savaşa değinen İsmail Hasan isimli göçmen ise şunları söyledi:

“Buraya geldik yemek ve su yok, kalacak yer yok, geceleri soğuk oluyor. Gördüğünüz gibi dışarıda kalıyoruz ve burada çocuklar var, yazık günah. Biz buraya çalışma hayaliyle geldik ve çalışıp ailemize para yollayacaktık. Yolladığımız parayla kendilerine erzak alacaklardı ve şu an hayalimiz gerçekleşmiyor. Ne biz bir şey alabiliyoruz ne de ailemize para yollayabiliyoruz."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol