Gözlerine Siyah Bant Takıp Engellilerle Yürüdü

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi “15 Ekim Dünya Beyaz Baston Körler ve Güvenlik Günü” nedeniyle etkinlik düzenledi. Sümerpark Ortak Yaşam Alanı’nda düzenlenen etkinliğe Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Ayhan Kardan, Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Hayrullah Akyıldız, Altı Nokta Körler Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Mehmet Akif Karakaş, Engelsiz Bileşenler Federasyonu Başkanı Abdülmecit Yılmaz, kentte engellilere yönelik faaliyet yürüten sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve engelli bireyler katıldı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Ayhan Kardan ve vatandaşlar farkındalık oluşturmak amacıyla gözlerine siyah bant taktı, beyaz baston kullanarak engellilerle beraber bir süre yürüdü. Daha sonra bir konuşma yapan Kardan, belediyeciliğin asıl gayesinin gündelik hayatı kolaylaştırmak olduğunu söyledi. Kolaylaştırma sürecinde herhangi bir sınıfsal ayrım yapmadan herkese eşit mesafede olduklarını belirten Kardan, yeni hizmetler üretme gayreti içinde olduklarını vurguladı.

Engellilerin talebine uygun hizmetler üretiyor

Hizmet yaparken engellilerin talebini dikkate aldıklarını vurgulayan Kardan, “Özellikle kaldırımları yaparken yollarımızın imalat süreçlerinde, görme engelli olsun fiziksel engelli olsun birçok vatandaşımızın gündelik hayatını kolaylaştıracak bir takım çalışmaları da göz önünde bulundurarak projelendiriyoruz ve bunları hayata geçiriyoruz” dedi.

Engellilere yönelik farklı alanlarda kurslar açtık

Engelli vatandaşların toplumsal hayata kazandırılması ve meslek öğrenmelerine destek olduklarını belirten Kardan, şöyle konuştu: “Engelli kardeşlerimize yönelik meslek edindirme kursları açıyoruz. Görme engelli vatandaşlarımız meslek edindirme kurslarında gerekli eğitimleri aldıktan sonra özel sektörde veya kamuda birçok yerde iş bulma imkânına sahip oluyor. Özellikle merkezi hükümetimizin de politikası engelli vatandaşların evlerinde değil dışarıda gündelik hayata katılmaları ve orada hayat bulmaları noktasında ciddi gayret var. Büyükşehir Belediyesi olarak Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde hobi kursları açtık. Görme engelli vatandaşlarımız burada hobi kurslarında vakit geçiriyorlar. Ayrıca okuma yazma kurslarımız var. Burada yine siz değerli vatandaşlarımıza okuma-yazma alışkanlığı edinmeleri konusunda çalışma yapıyoruz. Sesli kütüphane hizmetimiz var, teknoloji atölyelerimiz var. Sosyal kültürel faaliyetler yapıyoruz, servis ve ulaşım hizmetleri veriyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak 7/24 siz değerli vatandaşlarımızın emrindeyiz. 15 Ekim Görme Engeliler gününüzü kutluyorum.”

Engelli vatandaşlara beyaz baston hediye edildi

Konuşmanın ardından Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Mehmet Akif Karakaş, engellilere yönelik yaptığı çalışmalardan dolayı Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Ayhan Kardan’a teşekkür ederek plaket takdim etti. Engellilere beyaz baston hediye eden Kardan, engelli vatandaşlarla sohbet ederek istek ve taleplerini dinledi. Program toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol