Günlük 125 numunenin analizini yapılıyor

Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, vatandaşlara kaliteli, sağlıklı ve çeşmeden içilebilir ucuz içme suyunu temin etmek için çalışmalarını titizlikle sürdürüyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye Akreditasyon Kurumu, Avrupa Akreditasyon Birliği (EA) ve Uluslararası Akreditasyon Formu’na (IAF) üye laboratuarlarda halk sağlığını korumak amacıyla analizler yapılıyor.

50 kimyasal ve 75 bakteriyolojik numune analizi yapılıyor

Kimya ve biyoloji laboratuarlarında faaliyetlerini sürdüren ekipler, sudan kaynaklanabilecek hastalıkların önüne geçmek için, günlük ortalama 50 kimyasal ve 75 bakteriyolojik olmak üzere toplam 125 numunenin analizini gerçekleştiriyor.

Merkez İçme Suyu Arıtma Tesisi içinde yer alan laboratuarlar, kent merkezi dışında, ilçe ve ilçelere bağlı mahallelerden alınan tüm numuneleri değerlendirerek analizlerini yapıp sonuçlarını DİSKİ’nin internet sitesinde paylaşıyor.

Laboratuarlarda; Çevre ve Halk Sağlığı Müdürlüğü  tarafından alınan kontrol izleme numuneleri ve vatandaşların içme suyu şikayetiyle alınan numunelerin analizleri yapılıyor.

Mobil laboratuar aracı da hafta bir kez yerinde parametrelerin analizini yapıyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol