Hafta sonunda yoğun mesai

DİYARBAKIR -  İlk ziyaretini Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanlığı’na bağlı Bilgi Evi’ne yapan Vali Karaloğlu, ilköğretim 2. sınıftan 8. sınıfa kadar olan öğrencilerin okul dışı zamanlarında ve velilerinin sürekli olarak faydalanabileceği sosyal bir eğitim projesi olarak Büyükşehir Belediyesi tarafından faaliyete geçirilen Bilgi Evinde, Millet Kıraathanesini ve derslikleri inceledi.

12 akıllı sınıf, 70 kişilik konferans salonu, 30 bilişim sınıfı, zeka oyunları sınıfı ve kulüplerin bulunduğu ve 120 kişilik Millet Kıraathanesine sahip Bilgi Evi’nde tüm alanları gezen Karaloğlu, Millet Kıraathanesi’nde yaptığı incelemelerde, burada bulunan öğrencilerle samimi bir sohbet gerçekleştirdi.

Karaloğlu, öğrencilerin sorun ve taleplerini dinledi, sorularını tek tek cevapladı. Öğrencilerden kıraathanenin kapanış saatinin ileriye alınmasına yönelik gelen talepleri olumlu karşılayan Karaloğlu, kapanış saatinin ileri bir saate alınmasıyla birlikte kıraathanede bulunan kitap sayısının ve çeşidinin artırılması talimatını verdi.

Dersliklerde de incelemelerde bulunan Karaloğlu, yetkililere Covid-19 tedbirlerini hatırlatarak dersliklerde eğitim gören öğrencilerin sayılarının yarıya düşürülmesini ve sosyal mesafeye uygun şekilde sınıfların oluşturulmasını istedi.

Bilişim sınıfında yaptığı incelemelerde Vali Karaloğlu tarafından yetkililere, pandemi sürecinde yüz yüze eğitime ara verilmesinin ardından eğitimde aksama yaşanmaması adına Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayına başlatılan Eba Tv’den maddi imkansızlık nedeniyle yararlanamayan çocukların kullanımına sunulması talimatı verildi.

Zeka oyunları odasına yönelik olarak da talimatta bulunan Karaloğlu, Dünya Zeka Oyunları Federasyonuyla iletişime geçilerek Diyarbakır’da turnuva düzenlenmesi için çalışmalar yapılmasını istedi.

Öğretmenlerle istişarelerde bulundu

Ayrıca, Bilgi Evi’nde öğretmenlerle bir toplantı yapan Vali Karaloğlu, bilgi evinin amacının öncelikli olarak öğrencilerin sosyal ve kültürel anlamda gelişimlerini desteklemek olduğunu belirterek, bu konuda yapılacaklar konusunda öğretmenlerle istişarelerde bulundu.

Bununla birlikte Karaloğlu, öğrenci ailelerine yapılan ziyaretlerin önemine vurgu yaparak bu tür ziyaretlerin artırılması yönünde yetkilileri talimatlandırdı.

Karaloğlu, Bilgi Evi çıkışında çay eşliğinde vatandaşlarla bir süre sohbet etti.

Yol yapım ve altyapı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor

Bilgi Evi ziyaretinin ardından çalışmaları yerinde görmek ve incelemelerde bulunmak amacıyla Kayapınar ilçesinde bulunan Rıha caddesine geçen Vali Karaloğlu, 24 bin metreküp kazı, 26 bin metreküp dolgu, 15 bin ton alt temel ile temel ve 4 bin ton sıcak asfalt serilecek olan aynı zamanda 4 bin 800 metrekare kaldırım ile peyzaj düzenlemesi ve ışıklandırma yapılacak caddede devam eden çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Piknik Alanı Etkinleştirilecek

Sonrasında Devegeçidi köprüsü ve yakınında bulunan Büyükşehir Belediyesi mesire alanında da incelemelerde bulunan Vali Karaloğlu, Devegeçidi köprüsünde yaptığı incelemelerde yetkililerden tarihi köprünün dokusunun korunarak bir düzenleme yapılmasına yönelik çalışma yapılmasını istedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol