Harabe ve metruk yapılar yıkılıyor

HABER MERKEZİ

Diyarbakır’ın merkez Bağlar ilçesinde  çarpık kentleşmenin meydana getirdiği olumsuz tablonun sonucu olarak değerlendirilen metruk ve harabe yapılar, zamanla vatandaşların kabusu haline geliyor.

 Bağlar Belediyesi, 2021 yılının ilk 7 ayında eski Bağlar bölgesinde 30 metruk yapının yıkımını gerçekleştirerek temizledi. Fatih,Yunus  Emre ve Körhat  Mahalleleri’nde uzun süre içerisinde kimse yaşamadığı için sahipsizliğe terk edilen çok sayıda yapı Bağlar Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü ekiplerinin çalışmasıyla ortadan kaldırıldı.

Çevrede yaşayan vatandaşların şikayeti üzerine tespit edilerek emniyet ile Çevre Ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne bildirilen yapılar için belediye meclisinin kararından sonra yıkım işlemleri uygulanıyor.

28 ayda 200 metruk yapı ortadan kaldırıldı

2021 yılı için yıkım kararı alınan 25 harabe yapı daha olduğu belirtildi. Bu yapıların Kaynartepe,Fatih, Şeyh Şamil,Muradiye ve  Yunus Emre mahallelerinde olduğu açıklandı.

Bağlar Belediyesi’nin son 28 ayda yıkımını gerçekleştirdiği harabe ve metruk yapı sayısı 200’e ulaştı.

Uyuşturucu  ve madde bağımlılığı başta olmak zararlı alışkanlıkların yuvası haline gelen yapıların temizlenmesi  çevrede yaşayan vatandaşlar tarafından memnuniyetle karşılandı.  Vatandaşlar, ilk kez bu dönemde böyle bir mücadele verildiğine dikkat çekerek Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu’na teşekkür etti.

2019 yılında belediye yönetimini devraldıktan sonra metruk ve harabe yapılarla ilgili mücadele başlattıklarını belirten Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, belediyenin imkanlarıyla vatandaşlar için huzurlu alanlar oluşturmaya devam edeceklerini kaydetti. Beyoğlu,”2019 yılında 8 ayda 87 yapının yıkımını gerçekleştirdik. Pandemi  koşullarına rağmen bu işi aksatmadık. 2020 yılında 83 ve son olarak bu yılın ilk 7 ayında 30 yapıyı yıktık. Vatandaşlarımızı rahatsız eden bu şekilde çok yapı var. Mücadelemize kararlı şekilde devam edeceğiz” diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol