HDP'den seçimi anketi: Kürtler ‘kim gelirse gelsin’ havasında değil

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Cumhurbaşkanı adayı ve seçimiyle ilgili Kürt illerinde yaptırdığı ankette Kürt seçmene doğrudan isimler yönelterek kime oy vereceklerini sordu.

Katılımcıların yüzde 74,3’ü HDP’nin adayına, yüzde 10’u Recep Tayyip Erdoğan’a, yüzde 3,8’i Kemal Kılıçdaroğlu’na, yüzde 1,4’ü ise Ekrem İmamoğlu’na oy vereceğini açıkladı.

 “Seçim ikinci tura kaldığında kime oy veririsiniz” sorusuna ise katılımcıların yüzde 63,1’i HDP’nin işaret edeceği aday, yüzde 14,2’si Millet İttifakı’nın ve yüzde 10,7’si ise Cumhur İttifakı’nın adayına yanıtını verdi. Kararsızların oranı ise yüzde 7,4.

Euronews’ten Dilek Gül’ün haberine göre ankette, “İkinci tura HDP’nin adayı ve Erdoğan kalırsa kime oy verecekleri” de soruldu. Kürtlerin yüzde 82,7’si HDP’nin adayı, yüzde 11,4’ü ise Erdoğan’da karar kılarken, kararsızların oranı ise yüzde 4.

Yüzde 58,6 Kılıçdaroğlu, yüzde 9,3 Erdoğan

İkinci turda Erdoğan ile Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı için yarışması durumunda farklı bir tablo ortaya çıkıyor. Seçmenin yüzde 58,6’sı Kılçıdaroğlu’na, yüzde 9,3’ü Erdoğan’a oy vereceğini belirtirken, ikisine de oy vermeyeceğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 24.

İkinci tura Erdoğan ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun kalması durumunda ise kararsızların oranı yüzde 20’ye düşerken, İmamoğlu’na destek yüzde 58,7, Erdoğan’a destek ise yüzde 11,07 olarak çıktı.

Yüzde 76,1’i “HDP kendi adayını çıkarmalı”, yüzde 14,7’si “Çıkarmamalı ve Millet İttifakı’nın adayı desteklenmeli”, yüzde 0,7’si “Çıkarmamalı Cumhur İttifakı’nın adayı desteklenmeli” yanıtı verdi.

Kürtlerin ‘yüzde 41’i kadın aday’ dedi

Ankette, “HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı kadın mı, erkek mi olmalı” sorusu da soruldu. Ankete katılan Kürtlerin yüzde 41’i kadın adayı tercih ederken, yüzde 30’u ‘fark etmez’ yanıtı verdi. Geri kalan yüzde 29’u erkek aday için tercih kullandı.

Yüzde 85 Alevi adayı destekliyor

Ankette ayrıca seçmenlere “Alevi bir ismi destekleyip, desteklemeyecekleri” de soruldu. Katılımcıların yüzde 85’i Alevi bir adayı destekleyebileceklerini söyledi.

 ‘Kürt seçmen güven-güvence istiyor’

Euronews’e konuşan HDP yetkilisi, anket sonuçlarını şöyle yorumladı:

Seçmenin HDP’ye ciddi uyarısı var. Bize diyor ki; kendi adayını birinci tura hazırla, her iki ittifakına karşı kendi alternatifini oluştur ve kendi yolunuzu büyütün, mesafenizi koruyun. Bir diğer husus da, Erdoğan’ı asla tercih etmezse de Kürt seçmen Erdoğan gitsin de kim gelirse gelsin havasında değil, güven istiyor, güvence istiyor. (HABER MERKEZİ)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol