HDP kapatmaya karşı sahaya iniyor

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sırasında önceki gün Anayasa Mahkemesi’nden (AYM) partiyi kapatma istemiyle hazırlanan iddianamenin kabulü haberi geldi. Böylesi bir kararı bekleyen MYK üyeleri, bunun üzerine iddianamedeki suçlamaları ele alarak, kimi kararlar aldı. Toplantıda, “HDP’yi Savunma Kampanyası” ile muhalefet ve ittifak güçleriyle bir araya gelmeyi planlayan HDP, seçim kampanyasını aşacak boyutta halk buluşmaları ve mitingler gerçekleştirilecek.

 MYK kabul edilen iddianamenin “30 Mart’ta reddedilen ilk iddianameden bir farkı olmadığı, kimi sadeleştirmelere gidildiği, yeni bir iddia ve delilin yer almadığı, siyasetçilerin katıldığı açıklamalar, etkinlikler, sosyal medya paylaşımları ve basına verdiği demeçlerin yargılanma konusu yapıldığı” tespitleri yapıldı. Toplantıda, 2013-2015 yılları arasında sürdürülen çözüm süreci sırasında Kandil’de çekilen fotoğrafın iddianamede yer alması da gündeme gelirken, söz konusu fotoğrafın devlet yetkililerin bilgisi dahilinde çekildiği anımsatıldı.  

 POYRAZ’IN KATLEDİLDİĞİ İZMİR’DE MİTİNG

 MYK üyeleri, tartışmalar ışığında 3 ana başlık ve kararda ortaklaştı; 

 * Yüksek düzeyde kararlılığın hakim olduğu toplantıda “HDP’yi savunma”, “HDP’ye dokundurmama” ve “HDP’yi kapattırmama” duygusu üzerinden bir karşı duruş sergileyeceğinin altı çizildi. 

 * Toplantıda, HDP’yi kapatma girişiminin “Yargı eliyle yapılan siyasi iktidar darbesi” olarak nitelendirilerek, söz konusu “darbeye” karşı HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar’ın sahaya inmesi kararı alındı. Önümüzdeki haftadan itibaren “Seçim kampanyasını aşacak boyutta” halk buluşmaları ve mitingler düzenlenecek. HDP İzmir İl Örgütü binasına yönelik saldırıda yaşamını yitiren parti çalışanı Deniz Poyraz’ın katledilmesine karşı ilk mitingin İzmir’de gerçekleştirilmesi planlandı. Söz konusu mitinge katılım için bölgedeki tüm demokrasi güçlerinin katılımı için çalışma yürütülecek.

 Toplantıda, kapatma iddianamesinin Deniz Poyraz’ın katledilmesinden 2 gün sonra kabul edilmesinin üzerinde de duruldu. Toplantıda, saldırı ve Poyraz’ın katledilmesi “HDP’ye yönelik düşmanca yaklaşım, nefret dili ve katliam politikasının açık ifadesi” olarak değerlendirildi.

* Toplantıdaki bir diğer başlık ise, “Muhalefet ve ittifak güçleriyle bir araya gelme” başlığı oldu. HDP, bu başlığa ilişkin kampanya başlatacak. Söz konusu kampanyaya “HDP’yi Savunma Kampanyası” isminin verilmesi öne çıktı.

 SAVUNMA POLİTİK OLACAK

 Toplantıda, ayrıca kapatma davası süreci üzerinde de duruldu. İddianamenin kabulünün ardından AYM’nin tanıdığı süre içinde ön savunmasını yapması gereken HDP,  ön savunmaya dair net bir tutum ortaya koyacak. HDP, kendi paradigması zemininde politik bir savunma verecek. Ayrıca, hukuksal olarak da davayı boşa çıkarmak ve iddianameyi teşhir etmek için çok sayıda avukatla çalışma yürütecek. Bu çalışma ise “HDP’yi Savunma Kampanyası”nın bir parçası olarak görülecek. Bu kapsamda yüzlerce avukatın savunma için partiye başvurduğu öğrenildi. HDP, tüm bu süreçte ülkenin geleceği ve demokrasi için tüm kesimlere “HDP’nin etrafında kenetlenme” çağrısı yapacak. (AJANSLAR)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol