HDP’li eski Eşbaşkana 9 yıl hapis cezası

DİYARBAKIR - Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır merkez Bağlar İlçe eski Eşbaşkanı Arzu Karaman’ın “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla yargılandığı davanın karar duruşması görüldü. Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, Karaman katılmazken, avukatı Fadıl Yıldız duruşmada hazır bulundu.

İddia makamı önceki celsede ceza istemiyle verdiği mütalaasını tekrarladı. Savcı, Karaman’ın Özgür Kadın Kongresi (KJA) üyesi olduğunu, evinde yapılan aramada bulunan yeleğin örgüt üyelerinin giydiği yelek olduğunu, siyah beyaz renkli puşinin örgüt üyelerinin kullandığı kuşağa benzediği ve ev baskınında el konulan kitapların, diğer delillerle birlikte değerlendirildiğinde Karaman’ın “örgüt üyesi olmak” suçunun işlediğinin sabit olduğunu savundu.

Yargıtay’ın değerlendirmesi hatırlatıldı

Mütalaaya karşı savunma yapan avukat Fadıl Yıldız ise mütalaaya katılmadıklarını ve iddianamenin ‘kes, kopyala ve yapıştır’dan ibaret olduğunu öne sürdü. Müvekkilinin katıldığı yürüyüşlerin, taziyeler ve açıklamalarına örgüt çağrısıyla değil, faaliyet yürüttüğü siyasi partinin çalışmaları kapsamında katıldığını söyleyen Yıldız, “KCK ana davasında Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesi söz konusu faaliyetlerin üyesi olduğu siyasi parti kapsamında olduğu değerlendirilmiştir” diyerek, beraat talebinde bulundu.

Verilen kısa aranın ardından mahkeme heyeti, Karaman’ın “örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla 9 yıl hapisle cezalandırılmasına ve var olan adli kontrol tedbirinin de devam etmesine karar verdi. (AJANSLAR)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol