HER ÇOCUK ÖZELDİR  AYRIMCILIK SUÇTUR!

Haber Güneş Ocağa

Güneydoğu Ekspres Diyarbakır - Aksaray'daki bir ilkokulda otizmli çocuklar ve ailelerine yönelik saldırılar üzerine iki gündür başta otizmli çocukların aileleri ve eğitimciler olmak üzere tepkiler yükseliyor.

Konuya ilişkin Diyarbakır Barosu’nun da içinde yer aldığı Türkiye Barolar Birliği yazılı bir açıklama yaptı. Otizmli çocukların kendi çocuklarıyla aynı okulda öğretim görmesini istemeyen aileleri kınayan Türkiye Barolar Birliği, “Aksaray Mehmetçik İlkokulu`nun bazı velilerinin, özel eğitim sınıflarındaki otizmli öğrencilere karşı eylem yaptığını üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız. Otizmli çocukların, kendi çocukları ile aynı okulda öğretim görmelerine karşı çıkan velileri, öncelikle kınıyoruz” denildi.

 Tüm çocukların değerli olduğu belirtilen açıklamada şöyle söylendi:

“Tüm çocuklarımızın çok değerli olduğunu, insanların hiçbir sınıflandırmaya tabi tutulmadan ve ötekileştirilmeden bir arada yaşayabilme arzusu ve erdeminin ancak okul sıralarında kazandırılabileceğini, böylesine hassas bir konuda ayrımcılık yapmanın, toplumda derin tahribatlara yol açacağını hatırlatıyor, tüm okullarda otizmli çocuklarımızın eğitimi için gerekli şartların sağlanarak, ayrımcılığa yol açan her türlü uygulamaya son verilmesi gereğinin altını çiziyor ve tüm çocuklarımızın toplumumuzun bir parçası olduğunu bir kez daha vurguluyoruz.

 Yaşanan bu üzücü olayla ilgili sorumluların tespiti için başlatılan soruşturma sonucunu beklemekle birlikte, bu olayın takipçisi olacağımızın da bilinmesini isteriz.

 Unutulmamalıdır ki, otizm eksiklik değil farkındalıktır, bizler de otizmli çocuklarımızın farkındayız ve onların yanındayız.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol