İHD: İhraç öğretmenlerin haklarını iade edin

İHD Diyarbakır Şubesi, ihraç edilen Eğitim Sen üyesi 21 öğretmenin haklarının iadesini istedi. 

 İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, haklarında açılan davalarda beraat ve takipsizlik kararı verilmesine rağmen Kanun Hükmünde Kararname'yle (KHK) ihraç edilen Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) üyesi 21 öğretmenin durumuna ilişkin dernek binasında açıklama yaptı. 

İHD Diyarbakır Şube Başkanı Abdullah Zeytun, "OHAL ile birçok eğitimci arkadaşımız ihraç edildi. Bunların hepsi hukuka aykırı, antidemokratik uygulamalar. Bu antidemokratik uygulamalar demokrasi kılıcı olarak insan hakları savunucularının üzerinde duruyor. Hukuki dayanaktan yoksun verilen kararların geri çekilmesini, hukuka aykırı düzenlemelerin ortadan kaldırılmasını talep ediyoruz" dedi.

 MÜCADELE VURGUSU

Eğitim Sen Genel Sekreteri İkram Atabay, “Yerelde kapatılması gereken dosya yine hukuksuz bir şekilde açıldı. Bu duruşma dosyasında payı olan herkes adalet önünde hesap verecek. Bütün arkadaşlarımız geri dönünceye kadar mücadelemiz devam edecek” diye konuştu.

 İHD Gözaltında Kayıp ve Faili Meçhuller Komisyonu üyesi Fırat Akdeniz ise, ihraç edilen sendikalılar hakkındaki soruşturma süreçlerini anlattı. Akdeniz, takipsizlik ve beraat kararlarına rağmen eğitimcilerin “sendikal faaliyetler ve mitinglere katılma” gerekçesiyle ihraç edildiğini ifade etti. Akdeniz, “Savcılık ve mahkeme kararlarına rağmen göstermelik soruşturma ve ‘kurum kanaatleri’ ile ihraç edilen, belirsiz hukuki süreçlere maruz bırakılan binlerce emekçinin hakları iade edilmeli. İhraç işlemleri geri alınmalıdır. Sendikal faaliyet yürütmek suç değildir, sendikal faaliyetleri engellemek suçtur” şeklinde konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol