İHD’den rapor: Bölgede 42 kadın öldürüldü

DİYARBAKIR - İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, “İHD Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi 25 Kasım 2019-25 Kasım 2020 tarihleri arası Kadına Yönelik Şiddet Raporu”nu dernek binasında düzenlediği toplantıyla kamuoyuna açıkladı.

Basın metnini, İHD Kadın Komisyonu üyesi Ezgi Sıla Demir okudu.

 İnsanlık tarihi boyunca dünyanın dört bir yanında eşitlik ve özgürlük mücadelesi veren kadınların eril zihniyet tarafından hedef alındığını belirten Demir, savaşın coğrafyası olan Ortadoğu’da en çok kadın ve çocukların acı çektiğini vurguladı. Geçen bir senede her gün ortalama üç kadının öldürüldüğünü söyleyen Demir, “Kadınlar boşanmak istedikleri eşleri, ayrılmak istedikleri partnerleri, ağabeyleri, babaları ve en yakınlarındaki erkekler tarafında şiddete maruz kaldı veya öldürüldü. Ev içi şiddet, ev içi taciz çoğu zaman yargıya taşınamamakta, ev ve aile içinde konu kapatılmaktadır. Yargıya taşınabilen vakalarda failler, genel olarak 'iyi hal ve tahrik indirimi' gibi nedenlerle hafif cezalar almaktadır” diye belirtti.

42 kadın katledildi

 25 Kasım 2019- 25 Kasım 2020 tarihleri arasında Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde 42 kadının öldürüldüğünü belirten Demir, 33 kadının “intihar” sonucu yaşamını yitirdiğini aktardı. Aynı şekilde 35 kadın ise şüpheli bir biçimde ölü olarak bulunduğunu ifade eden Demir, Türkiye'nin genel tablosunun daha vahim olduğunu söyledi. Devletin gerekli önlemleri almakta yükümlü olduğunu belirten Demir, şöyle dedi: “Toplumsal cinsiyet eşitliğini, toplumun tüm kesimlerine yaygınlaştırmak için politikalar üretmelidir. Cinsiyete dayalı ayrımcılığı ortadan kaldırmalı, kadına karşı şiddet uygulayan failler hakkında etkili ve caydırıcı cezalandırma yoluna gidilmeli ve cezasızlık politikalarından vazgeçilmelidir.”

 Aile içi şiddet

 Açıklamanın ardından bir senelik bilançoyu okuyan İHD Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Gurbet Yavuz ise, öldürülen kadınların 27’sinin aile içi şiddet sonucu yaşamını yitirdiğini kaydetti. Aile içi şiddet sonucu 39 kadının da yaralandığını belirten Yavuz, toplumsal şiddet sonucu 15 kadının yaşamını yitirdiğini, 10 kadının yaralandığını, 16 kadının ise cinsel saldırıya maruz bırakıldığını aktardı.

 Kuşkulu kadın ölümlerinin ise 35 olduğunu dile getiren Yavuz, bu ölümlerin en fazla yaşandığı illerin ise 6 ölüm vakasıyla Van ve Diyarbakır olduğunu söyledi. Aile içi ve toplumsal şiddet sonucu yaşanan ölümlerin 9'unun yine Diyarbakır’da yaşandığının altını çizen Yavuz, 29 kadının ateşli silahla, 8 kadının kesici alet, 4 kadının ise darp sonucu yaşamını yitirdiğini belirtti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol