Kadınlar Gülistan için sokaklarda

Doku için Adalet Komisyonu üyesi Dilan Ergül, 2 yıldır Doku'nun kaybolmasına dair etkin bir soruşturma yürütülmediğine işaret ederek, "Gülistan iki yıldır kayıpken erkek devlet ne yaptı?" diye sordu. Doku için barajda göstermelik arama çalışması yapıldığını ifade eden Ergül, "Baş şüpheli ZainalAbakarov ve ailesi sorgulanmadı. Ailesi dilediğince şehir değiştirdi. Zaynal serbestçe yurt dışına gidip gelebildi. Gülistan’ı sordukları için öğrenci kadınlar ise yurtlarından atıldı, disiplin cezaları ve gözaltılar ile yıldırılmak istendi" diye kaydetti. 

 "Doku’yu kaybeden Zaynal ile işbirliğinizi biliyoruz" diyen Ergül, şunları söyledi: "Siz tüm kuvvetinizle, kadın düşmanı yargınızla, askerinizle, polisinizle, medyanızla, yasalarınızla, kadınlara saldıran politikalarınızla erkek iktidarınızı kadınlardan korumak istiyorsunuz. Bu yüzden Zaynal’ı koruyorsunuz, tecavüzcü asker Musa Orhan’ı koruyorsunuz. Susturulmak istendiğimiz her an 'susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz' sloganıyla karşılık vermeyi birbirimizden öğrendik." Doku'yu aramaktan vazgeçmeyeceklerinin altını çizen Ergül, "Kadınların öfkesinin gücü ile Gülistan Doku’yubulacağız, Gülistan için adaleti kazanacağız. 2 değil 2 bin yıl geçse dahi elimiz faillerin ve koruyanların yakasında olacak. Gülistan'dan vazgeçmiyoruz.

İnsan Hakları Derneği'nin (İHD) bölge kentlerinde bulunan şubelerinin Kadın Komisyonları ise, Doku'ya dair yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, "Teknolojinin her alana hakim olduğu, her yerde mobese kameralarının olduğu bir çağda, bir kadının güpegündüz kaybolması ve cansız bedenine dahi ulaşılamamasının izah edilebilir bir yanı bulunmamaktadır. Gülistan’a ne olduğu bulunmalı, failler ortaya çıkarılmalı ve akıbeti aydınlatılmalıdır" çağrısı yaptı. (M.A)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol