Kanalizasyon suyu köylülerin sağlığını tehdit ediyor

Haber / İhsan Yılmaz

Diyarbakır’ın Silvan İlçesine Bağlı Kırsal Umur köyü sakinleri, köy içinden geçen lağım suyunun açık bir şekilde aktığını, suyun hastalıklara neden olduğunu belirterek çevreyi tehdit eden sorunun giderilmesini istedi.

Köyün en büyük sorununun kanalizasyon sorunu olduğunu vurgulayan köy sakinleri, lağım suyunun tarlalarına, bahçelerine aktığını ve halkın sağlığını tehdit ettiğini anlattı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi İle Silvan belediyesine birkaç kez kanalizasyonu temizlemesi talebi karşılıksız kaldı. Yaz aylarında kokudan geçilmiyor. Yıllardır sorunun giderilmediğini, çözüm bulunmadığı için sorunun uzun zamandır devam ettiğini ifade eden köylüler, soruna köklü bir çözüm bulunması gerektiğini söylediler.

"Çocuklarımız hasta oluyorlar"

Lağım suyunun pis kokusu ve görüntüsünün yanı sıra etrafa saçtığı mikropla tam bir hastalık yuvası haline geldiğini aktaran köylülerden Ferit Eren, "Yılda birkaç kez bu kanalizasyonumuz tıkanıyor. Pislik ve sivrisinekten dolayı yazın damda yatamıyoruz. Çocuklarımız hep hasta oluyorlar. Devletin bize sahip çıkmasını istiyoruz. Okul döneminde öğrencilerimiz bu kanalizasyonda geçmek zorunda kalıyorlar. Pis kokular yüzünden perişan olduk. Eğer yapabilseydik bizler yapardık. Yetkililerin bu sorunu bir an önce gidermelerini istiyoruz." dedi.

"Başvurularımız cevapsız kalıyor"

Lağım suyu nedeniyle tarlalarını süremediklerini, meyve ağaçlarının kuruduğunu belirten Ferit Eren, "Bu kanalizasyon yapılmalıdır. Tıkanınca perişan oluyoruz. Tüm pisliği üstümüze geliyor. Devlet bize sahip çıkmalıdır. Pis kokular yüzünde evimizde kalamıyoruz. Kimse kokusuna dayanamıyor. Biz köylü vatandaşlar olarak bunu yapmaya gücümüz yok. Tarlalarımıza gidip süremiyoruz. Köyümüze gelen misafirler biler pis kokular yüzünden kalamıyor. Sağlığımızı tehdit eden bu soruna bir çözüm bulunmasını istiyoruz” diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol