‘Kasımda Sanat Bi Başkadır’

Büyükşehir Belediyesi, FeqiyêTeyran Kültür ve Sanat Sezonunda sanatseverlerin Kasım ayını dolu dolu geçireceği etkinlik takvimini hazırladı.

Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı, konserler, sergiler, tiyatral gösteriler, şiir programları, dengbej divanları, sinema gösterimleri, masal akademisi konuşmaları, belgesel gösterimleri, huzur dersleri, eğitici kukla gösterileri, çocuk oyunları, kitap mezadı, kadim şehir sohbetleri, anma programları, bilgi-kültür yarışmaları, vb. onlarca farklı etkinliğin yapılacağı Kasım ayı etkinliklerini "Kasımda Sanat Bi Başkadır" sloganıyla duyurdu.

Büyükşehir Belediyesi’nin de paydaşı olduğu Mezopotamya Gurme ve Yöresel Lezzetler Fuarı, 16 - 21 Kasımarasında düzenlenecek.

Mezopotamya Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezinde düzenlenecek fuar, Diyarbakır’ın yöresel yemeklerini veyeni lezzetler keşfetmeyi isteyenleri ağırlayacak.

Kitap mezadı devam edecek

Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından “FeqiyêTeyran Kültür ve Sanat Sezonu kapsamında Diyarbakır’da ilk defa düzenlenen ve yoğun ilgi gören kitap mezadı, İçkale’de yapılacak.

Kitapseverlerin daha çok kitaba ya da basımı bitmiş kitaba ulaşması için düzenlenecek “Kitap Mezadı”ndakitap satışları 1 liradan başlayacak. Mezatta, kitapseverler okudukları kitapları satma veya başka kitaplarla değiştirme imkânı bulacak.

Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü Kent Konservatuarı Sanatçılarının düzenleyeceği özel konserle kutlayacak. Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’nde 24 Kasım saat 19.00’da düzenlenecek konserde sanatçılar, birbirinden güzel ezgileri öğretmenler için seslendirecek.

“Derî” oyunun prömiyeri yapılacak

Kasım ayı etkinlikleri içinde Yazar Umut Yılmazer’in yazdığı Kürtçe “Derî” oyunun prömiyeri yapılacak.Erdal Ayna ve Ayşe Taylan’ın oynadığı oyun, 27 Kasım Cumartesi saat 20.00’de Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’nde izleyiciyle buluşacak.

Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı, Büyük ilgili gören “Kimim Ben” ve “Neredeyim Ben” bilgi yarışmaları ile kentin değerleriyle ilgili soruları Diyarbakırlılara yöneltecek. Yarışma sonunda dereceye girenlere çeşitli ödüller verilecek.

Çocuklara yönelik tiyatro oyunları ve sinema gösterilerinin yer aldığı Kasım takvimi içinde eğitici kukla gösterileri ve masal akademisi etkinlikleri ile çocuklar eğlenceli vakitler geçirecek.

Kasım ayı içerisinde düzenlenecek “Medeniyet Şehrinde Sanat Karma”, “Kimsenin Görmediği”, “5’i Bir Yerde” fotoğraf sergileri vatandaşlara açık olacak.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol