Kim ‘Dur’ Diyecek

Haber Merkezi - (Fotoğraflı-Özel)

Güneydoğu Ekspres Diyarbakır - Hazreti Süleyman Cami’nin arka kısmında, Hevsel Bahçeleri’nde hizmete açılan Millet Bahçesi’nden geçen ve yayalar ile bisikletlere tahsis edilen yolu hemen her gün çok sayıda araç kullanıyor.

Adeta araçların işgali altındaki yolda, tehlikeleri göze alarak yürümek zorunda kalan vatandaşlar, “Bahçelerden geçen ve yayalar ile bisikletlerin geçmesi için ayrılan yolun araç trafiğine açılmasına bir anlam veremiyoruz. Yolda yürümekte zorluk çekiyoruz. Yetkililerin soruna bir an önce el atıp yolun araç geçişlerine tamamen kapatılmasını istiyoruz” dediler

Üniversite köprüsünden surları dolaşarak, Mardinkapı Semti’ndeki Keçi Burcu yakınlarına kadar uzanan yol, Millet Bahçesi düzenlemesi yapılırken, hem Hevsel Bahçeleri’ni gezip görmeye gelecekler, hem de Millet Bahçesi’nde oturmak ve dinlenmek için gelecek aile ve kişiler düşünülerek, yayalara ve bisikletlere ayrıldı.

Yol boyunca, yolun yaya ve bisiklet yolu olduğuna ilişkin resimleme ve işaretlemeler olmasına karşılık, Millet Bahçeleri’nin açıldığı ilk günlerden itibaren yol, taksi ve minibüs gibi araçlar tarafından kullanılmaya başlandı.

Yayalar duruma tepkili

Millet Bahçesi’nde yürümek ve piknik yapıp dinlenmek, yine yürüme ve bisiklet sporu için gelenler, yolun araçlar tarafından kullanılmasına ve kimsenin müdahale etmemesine tepki gösteriyorlar.

Durumdan şikayetçi olan vatandaşlar, Millet Bahçesi’ne ve Hevsel Bahçeleri’ne aileleriyle birlikte temiz hava alma, yürüme, oturup dinlenmek amacıyla geldiklerini belirterek şunları söylediler:

“Biz temiz hava almaya geliyoruz ama yolu iki şerit halinde adeta işgal eden araçlar, hem alandaki havayı bozuyor ve doğaya zarar veriyorlar, hem de çoluk çocuğuyla gelen ailelerin yolda yürümelerine engel oluyor ve tehlike yaratıyorlar. Çünkü araçlar yolun yarısına park ediyor, yarısını da hareket için kullanıyorlar. Hatta bazı aileler, araçlarını, yolun kenarında oturma ve piknik için ayrılan alanlara park ediyorlar. Bisiklet yolu da adeta park yolu haline gelmiş. Durum böyle biz yayalar için hiç yol kalmıyor. Dolayısıyla kimi ya yolun kenarındaki daracık boşluğu veya tehlikeli bir biçimde yolun ortasında araçların arasında ilerlemek zorunda kalıyor. Yetkililerden yolun araç trafiğine kapatılmasını istiyoruz.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol