Köy ahalisi isyanda

Diyarbakır Merkez Sur ilçesi Karabaş köyü ve Ali Gaffar Okkan Polis Okulu ile Özel Harekat Şubesi’nin bulunduğu yerin arasından geçip Mardin’e bağlanan ana yol, yaklaşık iki yıl önce güvenlik gerekçesiyle araç trafiğine kapatıldı.

Şehirlerarası olan yolun kapatılmasından dolayı araçlar, ana yoldan ayrılıp Karabaş Köyü’nün içinden geçip tekrar ana yola bağlanmakta.

Köy ahalisi, ağır tonajlı araçların köyün içinden geçtiği için evlerinde çatlaklar meydan geldiğini, araçların bazen süratli geçtiğini, besledikleri hayvanlarının araçların altında kalarak telef olduklarını ve birçok yönde mağdur olduklarını ileri sürdü.

Köy sakinleri adına konuşan Mehmet Hanifi Yardım, birçok kez dilekçeler verdiklerini, imzalar topladıklarını ve bu 2 yıl içerisinde hiçbir şekilde sorunlarının çözülemediğini belirterek, yetkililerin bu konuya çözüm bulmaları çağrısında bulundu.

Köy sakinleri adına konuşan Mehmet Hanifi Yardım, sorunlarının bundan iki yıl önce başladığını söyledi.

Yollarının kapatıldığını, ardından bir 7-8 ay sonra, seçim döneminde tekrar açıldığını aktaran Yardım, “Seçimden sonra tekrar kapattılar. Bütün insanları bizim köyün içerisine yönelttiler. Can güvenliği için yolu kapatmışız diyorlar. Onların can güvenliği var, bizim can güvenliği yok mu. Biz bir köylü olarak, bir vatandaş olarak bizim can güvenliğimiz yok mu. Adam yolu bilmiyor, Irak’tan geliyor, atıyorum Mardin’den geliyor, İran’dan geliyor, Van’dan geliyor, köyün içerisinde gidiyor, yolu şaşırıyorlar. Gece saat 2’de, 3’te, 4’te kapımızı çalıyorlar. Hep tonajlı arabalar, tırlara iş makinaları atıyorlar. Tonajlı arabalar geçtiği zamanda bize sıkıntı oluyor. Evlerimiz hep çatlak oldu, ben bundan 4 ay önce evimi restorasyondan geçirdim, yine çatlama meydana geldi. Nereden geliyor, bizim toprağımız gevşek ağır tonajlı arabalar geçtiği zaman malulen çatlama yapıyor. Bir araba değil, günde bin tane araba geçiyor yoldan. Ben 100 tane hindi almıştım o hindilerimden şuanda 10 tane kalmadı. Tavuklar var, kazlar var hepsi arabaların altında kaldılar. Benim evim yola bitişik, süratli geçen var, süratli geçenlerle her zaman tartışıyoruz. Arabayla peşine düşüyoruz, niye süratli gidiyorsun diyoruz. Bize de bela getiriyor. Ana cadde var, 1937’lerde bu cadde yapılmış, bu Atatürk yoludur. Bu yol Gazi Köşkle bağlantılıdır ve şehirlerarasına bağlantılı bir yoldur, bu yolu kapatmışlar. Biz Valiliğe gittik, dilekçe verdik, İçişleri Bakanlığına dilekçe verdik, hiçbir sonuç çıkmadı. Hep biz vatandaş çekiyoruz. Yetkililerden beklediğimiz tek şey, bize yardımcı olmaları. Yolu açmaları lazım. Bakın arabalar, kamyonlar geliyor buradan. Ana cadde varken, köyün içinden geçiyorlar. Emniyet kendi güvenliği için 1937’de yapılan yolu kapatmış, köyün içerisine vermiş. 7 kilometre yolu uzatmış. Tek istirhamımız Valimizden, Emniyet Genel Müdürlüğümüzden istiyoruz ki, yolumuzu açsınlar” dedi.

Yolu kullanan tır şoförü Özkan Şimdi, Mardin’e gittiklerini, Özel Harekatın yolu kapattıklarından dolayı köy yolundan geçtiklerini ifade ederek, “Mecbur halkı da tozun içerisinde bırakıyoruz, kusurumuza da bakmasınlar” diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol