Köylülerin ‘Ağa’ya karşı başlattığı toprak mücadelesi sürüyor

Diyarbakır’ın Bismil İlçesi’ne bağlı olan Sinan Köyü’nde yıllardır devam eden arazi sorunu sürüyor. Köylülerin yıllardır yaşadığı arazi sorunu, köy arazilerinin köylülerin “ağa” dediği Kemal Sinanlı üzerine tapulu olması ile başlamış, yıllardır süren toprak kavgası 2010 yılında siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının araya girmesiyle, Sinanlı ve köy sakinleri arasında imzalanan protokolle son bulmuştu. Protokole göre yaklaşık 120 bin dönümlük arazinin 8 bin dönümünü köylüler ekecekti.

KÖY BOŞALTILMAK İSTENİYOR

2010 yılından bu yana devam eden protokol, toprak sahibi Sinanlı’nın arazilerini iş insanı Bedrettin Nasıroğlu’na devretmesiyle son buldu. Toprakların yeni sahibi Nasıroğlu, şantiye kurup köyü boşaltmak isteyince köylüler direniş başlattı. Topraklarından çıkmak istemeyen köy sakinleri Diyarbakır-Batman karayolunu trafiğe kapattı. Köyün etrafını saran jandarma, protesto gösterileri yapan köylülere TOMA’larla müdahale etti. Köyde başlayan toprak tartışması ve gösteriler sürüyor.

200 HANELİ KÖYÜN TEMEL GEÇİM KAYNAĞI ELİNDEN ALINIYOR

Yaklaşık 200 hanenin olduğu köyün temel geçim kaynağı tarım. Üzerinde bulundukları toprakları ekerek geçimini sağlamaya çalışan köy sakinleri topraklarından olmak istemiyor. Araya giren siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarına bu taleplerini iletiyor. Ancak arazileri alan Nasıroğlu, köyde şantiye yapmakta ısrarlı. Şantiye çalışmasının devam ettiği köyde bugün de olaylar yaşandı. Jandarmanın konuşlandığı şantiye alanının etrafı tellerle çevrilmiş durumda. Şantiye çalışmasını protesto eden köylüleri, jandarma TOMA’larla tazyikli su sıkarak dağıtmaya çalıştı. Aralarında kadın, çocuk ve yaşlıların da olduğu köy halkı müdahaleye tepki gösterdi. Köyde gerginlik sürüyor.

+Gerçek’ten Remzi Budancir konuşan köy sakinlerinden Fikri Özok, köylerinde şantiye çalışmalarının sürdüğünü ve çalışmalarına aralıksız devam ettiğini aktardı. Köye gelen siyasi parti temsilcilerinden aracı olmalarını istediklerini, bunların toprakları alan kişiyle görüştüğünü anlatan Özok, “Gidip görüşmüşler. Adam bizi buradan çıkaracağını, evlerimizi yıkacağını söylemiş. Taziye evimiz caminin içinde. Evlerimiz ve caminin yıkım kararı aldığını söylemiş. Yakında gelip evimizi, camimizi ve her şeyimizi yıkacaklar. Biz buna karşıyız” dedi. Jandarmaya gittiklerinde de çözüm bulunmadığını anlatan Özok, “Onlar da yıkım kararı alındığını söylüyor. Evlerimizi başımıza yıkacaklar. Ne yapacağımızı şaşırdık kaldık” diye konuştu.

Köy halkının tek istediği topraklarını ekmek. Arazileri satın alan kişiyle uzlaşmak istediklerini ifade eden Özok, “Ne yapıyorsak adam durmuyor. Kimi aracı koymuşsak dinlemiyor. Onların hali vakti yerinde, buna ihtiyaçları bile yok. Biz bu toprakları ektik, biz de yedik, onlara da yedirdik. Onlar zengin oldu, biz fakir kaldık. Bizim bu toprakları ekmekten başka bir şansımız yok. Başka bir geçim kaynağımız yok. Bu toprakları elimizden alsalar çoluk çocuk perişan oluruz. Yetkiler sesimizi duysun. Bu sorunumuzu çözsünler. Bu karda kışta ne yaparız” dedi.

KÖY HALKINDAN ÇAĞRI: PERİŞANIZ, BU SORUNU ÇÖZÜN

Toprak sahiplerinin buna ihtiyaçları olmamasına rağmen köyü boşaltmakta ısrarcı olduğunu tekrarlayan Özok, “İlle satmak istiyorsanız o zaman biz köylüler birleşip kendimiz alalım. Buradan Sinanoğlu’na sesleniyorum. Sizin buna ihtiyacınız zaten yok. O zaman yapın bir büyüklük bu sorunu çözün. Köy halkı olarak perişanız. Başka gidecek yerimiz yok” diye konuştu.

Köyde jandarma eşliğinde şantiye çalışması sürerken, köylüler de duruma tepki gösteriyor. Bölgede gergin bekleyiş hakim olurken, şantiye çalışmasının yapıldığı bölgede olan köy halkı, çalışmalarının durdurulmasını istiyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol