Kuraklık çiftçiyi vurdu: Perişan haldeyiz

Değişen iklim koşulları sonucu artan kuraklık nedeniyle Türkiye'nin özellikle bazı bölgelerinde çiftçiler için tehlike çanları çalıyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün geçtiğimiz ocak ayında paylaştığı 2020 Türkiye kuraklık haritasına göre, ülkenin iç kesimlerinde yaşanan kuraklık çarpıcı boyutlara ulaştı.

Şiddetli kuraklığın yaşandığı kentlerden biri olan Van’ın Gevaş ilçesinde şeker pancarı eken çiftçiler, kuraklık nedeniyle tarlalarını sulamak için çareyi sondaj kuyuları açmakla buldu.

İlçenin Göründü Mahallesi’nde yaşayan Cahit Kaymaz adlı çiftçi, kuraklık dolayısıyla bu yıl ekinleri gelişmediği için durumlarının iyi olmadığını anlattı. Mazotun litresinin 7 TL’ye yaklaştığını belirten Kaymaz, tarlasını sürmek için kullandığı traktörünün parçalarını dahi alamadığını ifade etti.

İlk kez bu kadar zor durumda kaldıklarını dile getiren Kaymaz, “Bu yıl özellikle kuraklığın olması bizi çok zor duruma soktu. Şeker pancarı ektik ancak sulayamadığımız için kuruyor. Böyle giderse perişan olacağız. Bunun için destek istiyoruz” dedi.

KOYUNLARINI SATACAKLAR

Yuva Mahallesi’nde çiftçilik yapan Müjdat Mete ise, şeker pancarı ektiğini ancak yaşanan kuraklık nedeniyle tarlasına sondaj vurmak zorunda kaldığını belirtti. Sondajın kendisine 40 bin TL’ye mal olduğunu paylaşan Mete, tarlasını sulamak için her ay ortalama 3 bin TL masrafının olacağını kaydetti.

Bu yıl samanının kilosunun şimdiden 1 TL olduğuna dikkat çeken Mete, “Saman ve yem pahalı, haliyle hayvanın da fiyatı düşüyor. Saman pahalı olduğu için tek çare olarak koyunlarımızı satacağız. Tek amacımız zararımızı en aza indirmek” diye konuştu.

Tarlasına yonca eken Hasan Hakan adlı çiftçi de, her yıl tarlasını üç kez biçtiklerini, fakat yaşanan kuraklık yüzünden bu yıl tarlasını sadece bir kez biçebileceklerini söyledi. Hakan, bu nedenle hayvanlarının kışlık saman ihtiyacını satın almak zorunda kalacaklarını belirtti.

Hakan, “Mazot çok pahalı. Özellikle bizim belimizi büken de bu oluyor. Şuan 150 koyunum var ve onların kışlık samanını nasıl karşılayacağımı düşünüyorum. Çiftçilik ölmüş ama biz tutunmaya çalışıyoruz” dedi. (AJANSLAR)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol