‘Kusursuz fırtına’ tehlikesi: Bireysel önleminizi alın

Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Elif Turan, pandeminin kentteki etkilerine dair açıklamada bulundu.

 Pandemi kaynaklı vaka sayısında ciddi bir artış olduğunu, yaşandığını başlandığını, ülkede pik seviyesinin en fazla olduğu dönemler olan Temmuz ve Ağustos ayındaki yoğunluk ile aynı yoğunluğun yaşandığını dile getiren Tabip Odası Başkanı Turan, sayısal verilerin paylaşılmamasından dolayı yoğunluğun verilerini ortaya koyamadıklarını söyledi.

Turan, kentte günde 2 bin ile 2 bin 500 arasında testin yapıldığını, bunların da yaklaşık 800’ünün pozitif çıktığı bilgisini paylaştı.

 Son dönemde İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır gibi büyükşehirlerde vaka sayısındaki artışların hat safhaya ulaştığını ifade eden Turan, bu kentlerdeki hastanelerin yoğun bakım ünitelerinin tamamen dolu olduğunu kaydetti.

 Kış kendini gösterdi

 Turan, bu artışın nedenleri olarak ise etkisini gösteren kış mevsimi ve yeterli tedbirlerin alınmamasını gösterdi. Turan, “Özellikle Ekim ayı sonu itibariyle tekrar artış yaşandı. Bunun nedeni de kış mevsiminin kendisini göstermesi sonrası açık ortamlardan kapalı ortamlara geçiş olmasıdır. Kapalı ve kalabalık ortamlarda virüsün yayılma hızı artıyor. Evde kal çağrıları yapılıyor hatta hafta sonları bazı saatlerde sokağa çıkma yasakları dahi uygulanıyor ama bu saatler toplumsal hareketliliğin olduğu saatlerde uygulanmıyor. Oysa virüsün yayılma oranını azaltmak için toplumsal hareketliliği azaltmak gerekiyordu” diye belirtti.

Kış mevsimi ile beraber grip salgının ortaya çıktığını, hem grip hem de koronavirüs salgınının birleşimiyle ise “kusursuz fırtına” dedikleri tehlikeli bir durumla karşı karşıya kalacakları konusunda önceki aylarda uyarıda bulunduklarını ifade eden Turan, şunları ekledi:

“Dünya Sağlık Örgütü, pandemiden kaynaklı grip aşısının yapılmasını önermişti. Geçen seneler grip aşını gidip eczanelerden alabiliyorduk ama bu sene aşı yetersizliğinden dolayı alamadık. Biz aşıların bütün yurttaşlara ücretsiz bir şekilde dağıtılması gerektiğini söylemiştik. Aşı koruyucu sağlık hizmetidir ve bir haktır. Aşının olunması gerekiyor, yoksa daha kötü sonuçlarla karşı karşıya kalırız. Zaten dünyada yaklaşık 600 bin insan gripten ölebilmektedir. Yani her ikisiyle uğraşmak kötü sonuçlar doğurur.”

Tehlikeye karşı yurttaşlardan bireysel önlemlere daha fazla önem vermesini isteyen Turan, özellikle maske ve hijyen kurallarına kesinlikle dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Turan, “Vücudumuzun virüsle savaşabilmesi için bağışıklığımızın güçlü olması gerekiyor. Bunun için ise yeme ve içmeye dikkat edilmelidir. Bunları da meyve sebzelerle sağlayabiliriz. Ek vitaminler de alınabilir” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol