banner9

Meclis karar verdi  Valilik reddetti

Haber Celal Kuzu

Güneydoğu Ekspres - Diyarbakır  Büyükşehir Belediyesi, kayyum döneminde Sur İlçesi’nde açılan bir caddeye verilen İslam Komutanı İyaz bin Ganem'in adının değiştirilerek Doktor İlhan Diken olmasını kararlaştırdı. Bunun üzerine Diyarbakır Valiliği yazılı bir açıklama yaparak, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Meclis kararının Doktor  İlhan Diken'in PKK/KCK’dan hapis cezasına çarptırıldığı gerekçesiyle reddine karar verdi.

İçişleri Bakanlığı’nca kayyum atandığı dönemde, Sur İlçesi’nde açılan bir caddeye İslam Komutanı İyaz bin Ganem'in adı verildi. Yerel seçimlerin ardından belediye yönetimi HDP’ye geçti. 19 Haziran’da Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin Meclis üyelerinin katılımıyla yapılan toplantıda caddeye, 5 yıl önce hayatını kaybeden Doktor İlhan Diken'in adının verilmesi kararlaştırıldı.

Valilik reddetti

Bunun üzerine Diyarbakır Valiliği yazılı bir açıklama yaptı. Valilik, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Meclis kararının Diken'in PKK/KCK’dan hapis cezasına çarptırıldığı gerekçesiyle kararı reddetti. Diyarbakır Valiliği’nin açıklaması şöyle;

“15.12.2017 tarihinde Diyarbakır Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından alınan kararla, Sur İlçesi Kıtılbıl Mahallesi, Hayati Avşar Caddesi’nden başlayıp, Dicle Üniversitesi Öğrenci Yurdu’ndan AZC 3. Etap Vadi Evleri’ne doğru çıkan 24 metrelik yola, 639 yılında Diyarbakır’ın İslam Orduları tarafından fethedilmesini ve İslam topraklarına katılmasını sağlayan ordu komutanı ve aynı zamanda sahabe olan İyaz bin Ganem’in (R. A.) ismi verilmişti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığının 19.06.2019 tarihli Belediye Meclis kararında ise "Sur İlçesi sınırlarında bulunan 'İyaz bin Ganem' Caddesi’nin adının 'Dr. İlhan Diken' olarak değiştirilmesi" kararı alınmıştır.

Konuyla ilgili olarak yapılan tahkikat sonucunda İlhan Diken hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 'PKK/KCK Terör Örgütü Adına Eylem ve Faaliyette Bulunmak' suçundan işlem yapıldığı ve 'PKK Terör Örgütüne Yardım ve Yataklık Etmek' suçundan hapis cezasına çarptırıldığı tespit edilmiştir.

5393 sayılı yasanın 81. maddesine göre; mahalle, cadde ve sokaklara konulacak isimlerin, 31.07.2006 tarihli ve 26245 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Adres ve Numaralamaya İlişkin Yönetmenliği’nin 24. Maddesindeki “........ Mahalle, sokak, cadde, bulvar, meydan ve benzeri yerlerin adları; Anayasanın temel ilkelerine, yürürlükteki mevzuata, genel ahlaka aykırı, ayrımcılığa ve bölücülüğe yol açabilecek nitelikte tespit edilemez.....” hükme uygun olması gerektiği açıktır.

Bu Meclis Kararı yukarıda belirtilen mevzuat hükümlerine aykırı olduğundan, ayrıca Diyarbakır'ın İslam'la şereflenmesine vesile olan komutanın adının verildiği caddenin isminin değiştirilerek PKK/KCK terör örgütüne yardım ve yataklık yapmak suçundan hapis cezası almış bir şahsın adının verilmesi kamu vicdanını yaralayacak nitelikte bir karar olduğundan, Valiliğimizce reddedilmiştir.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol