Meslek örgütleri Dr. Gökalp’ın serbest bırakılmasını istedi

Sağlık emek ve meslek örgütleri, Diyarbakır’da geçen günlerde tutuklanan TTB Yüksek Onur Kurulu Üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp’ın serbest bırakılması için açıklama yaptı. Amed Emek Demokrasi Platformu, Tabip Odası’nda basın toplantısı düzenledi. Açıklamaya, Platform bileşenleri ve Diyarbakır Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı. Burada basın metnini platform adına okuyan DTO Genel Sekreteri Mustafa Mesut Kaya, Dr. Şeyhmus Gökalp’ın asılsız, hiçbir somut delile dayanmayan, yalan olduğu açıkça kanıtlanan beyanları esas alınarak tutuklandığını öne sürdü.

Kaya, ülkede hastalık ve ölüm risklerinin yıkıcı etkisi devam ederken, pandemi koşullarında ev ve işyeri adresi belli olan, savcılığa çağrılıp ifade verebilecek sağlık çalışanlarının, gözaltına alınmasının hukuksuz bir işlem olduğunu iddia etti.

 Dr. Gökalp’ın, tüm mesleki yaşantısında mesleki etik değerlere sıkı sıkıya bağlı kaldığını söyleyen Kaya, “Ülkemizde hüküm süren antidemokratik, haksız-hukuksuz uygulamaların bir örneği olarak TTB’nin en saygın kurullarından birinde görev alan Dr. Şeyhmus Gökalp’ın tutuklanması, meslek örgütü özerkliğine müdahale ve COVID-19 pandemisinde gerçekleri dile getirdiği için hedef alınan TTB’ye ve son dönemde tüm meslek örgütlerine ardı ardına yapılan saldırıların devamı niteliğindedir” diye belirtti.

 Kaya, Gökalp’in tutukluluğuna bir an önce son verilmesini isteyerek, serbest bırakılmasını talep etti.

Emek ve Demokrasi Platformu Sözcüsü Hasan Eroğlu ise esas olan tutuksuz yargılanma olduğunu belirterek, Gökalp’ın bir an önce serbest bırakılmasını istedi.

 TTB Merkez Konseyi Üyesi Halis Yerlikaya da pandemiyi yönetememe biçiminin aynı zamanda OHAL’ın kalıcılaşmasıyla, ülkeyi yönetememe biçimine dönüştüğünü öne sürdü. Yerlikaya, tutuklama kararının TTB’ye yönelik yönelimlerin devamı olduğunu öne sürerek, baskılara karşı mücadele kararlılıklarını yineledi.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şubesi Eş Başkanı Yıldız Ok Orak, Ülkede mahpus sayısının 300 bini aştığını belirten Orak, hükümetin son çırpınışlarını yaşadığına işaret etti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol