'Oğlumun kalbi Diyarbakır’da atıyor'

Beyin tümörü nedeniyle oğlunu kaybeden Kemal Yücel, ilik ve organ bağışına dikkat çekmek amacıyla, 60 gün sürecek ve 41 şehri kapsayacak bisiklet turuna başladı. Organ bağışına dikkat çekmek için 7 bin kilometre pedal çevirmeyi amaçlayan duyarlı baba, Diyarbakır’a doğru geldi. Yücel, "Diyarbakır’ın benim için önemli bir yeri var, çünkü oğlumun kalbi orada atıyor" dedi.

Adana’da ikamet eden Kemal Yücel, 9 yıl önce 6 yaşındaki oğlu Utku Yücel’i beyin tümörü nedeniyle kaybetti. Duyarlı baba, oğlunun organlarını 5 hastaya bağışlayarak onları yaşama tutunmalarını sağladı. Ayrıca, oğlunun ölümünden sonra, ilik ve organ bekleyen hastalara yardım etmek amacıyla bir sivil toplum kuruluşu kurdu. Bu dernek çatısı altında yaptığı çalışmalarla yüzlerce çocuğa umut olan Yücel, ilik ve organ bağışına dikkat çekmek amacıyla Adana’dan 60 gün sürecek ve 41 şehri kapsayacak bisiklet turuna çıktı.

Gittiği her şehirde sivil toplum kuruluşlarıyla görüşüp fikir alışverişinde bulunan Yücel, hastanelerde ilik bekleyen çocukları ziyaret ederek, çeşitli oyuncaklar dağıtıyor. Bir hafta önce çıktığı yolcuğa Siverek’te kısa bir mola veren Yücel, burada da sivil toplum kuruluşlarını ziyaret etti. Organ bağışı ile ilgili farkındalık oluşturmak amacıyla iş birliği çalışmaları için görüşmeler yapan Yücel, Siverek’teki ziyaret ve çalışmalarını tamamlayarak Diyarbakır’a pedal çevirdi.

‘Her Pedal Bir Umut’ turu ile 60 gün pedal çevirecek

Kemal Yücel, ‘Her Pedal Bir Umut’ adını verdiği bisiklet turunda, kök hücre ve organ bağışı hakkında toplumsal duyarlılık oluşturmak amacında olduğunu söyledi. Yücel, ”Adana’dan başladığım ve yaklaşık 60 gün sürecek rotamın Siverek durağındayım. Amacım, hastanelerde ilik nakli bekleyen lösemi hastası insanların hayatını kurtarmak. Ben de 9 yıl önce beynindeki tümör nedeniyle 6 yaşındaki oğlumu kaybettim. Ben de oğlumun organlarını bağışladım, organları 5 çocuğa hayat oldu” şeklinde konuştu.

"Oğlumun kalbinin attığı yere gidiyorum"

Diyarbakır’a doğru pedal çeviren ve Diyarbakır’ın kendi nezdinde büyük bir öneminin bulunduğunu söyleyen Kemal Yücel, "Çünkü oğlumun kalbi Diyarbakır’da bir çocukta çarpıyor. Diyarbakır’ın bende çok önemli bir yeri var, çünkü 9 sene önce kaybettiğim oğlumun bağışlanan organlarından kalbi Diyarbakır’da yaşayan bir çocuğa nakledildi. Bu sebeple oğlumun kalbi Diyarbakır’da, oğlumun kalbinin attığı yere gidiyorum. Bende biraz burukluk olsa da büyük bir sevinç ve mutlulukla gidiyorum. Bir taraftan bu çalışmalarla hayatını kurtaracağım çocuklar için mutlu oluyorum, bir taraftan da oğlumun kalbinin verildiği Diyarbakır’a gitmenin sevincini yaşıyorum. Diyarbakır’dan sonra da tüm Türkiye’yi kapsayacak turuma devam edeceğim” şeklinde konuştu. (İHA)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol